Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizația de pensie speciala aleși locali
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizația de pensie speciala aleși locali

Buna ziua. Dacă un primar la încetarea mandatului nu are vârstă de 65 de ani beneficiază de indemnizatie de pensie speciala ?
Primarii, viceprimarii, preşedinţii şi vicepreşedinţii consiliilor judeţene, beneficiază de indemnizaţie pentru limită de vârstă de la data la care li se acordă drepturile de pensie pentru limită de vârstă, dar nu mai devreme de data încetării mandatului aflat în derulare.
(extras din Legislatia adoptata)