Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Transfer de la scoala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Transfer de la scoala

Bună ziua
Sunt în proces de divorț. În urma unui proces ordonanța prezidențiala, intentat de soț, am obținut domiciliul minorelor la mine. Problema este ca nu îmi da acceptul sa transfer fata cea mare de la scoala unde a fost. Eu nu îmi permit financiar sa o țin acolo deoarece este una particulara și mai am încă 2 fete care le-am înscris deja la școală-grădiniță de pe raza orașului unde locuiesc deja cu ele de 3 săptămâni. Am vorbit cu directorul scolii respective și a zis ca tb sa se informeaze înainte deoarece nu știe dacă îmi poate da transferul atâta timp cât soțul nu este de acord Pot transfera fata chiar dacă tatăl face tot posibilul sa nu o pot transfera cu pretextul ca are drepturi părintești.
Ce ma sfătuiți sa fac?
Eu nu îmi permit financiar sa o țin acolo deoarece este una particulara

Poate isi permite tatal, Daca nu vrea sa schimbati scoala copilului, inseamna ca se ofera el sa o plateasca. Poate si copilul isi doreste sa nu schimbe scoala.
gi-jane2, moderator
Tatal își permite dar nu pot face naveta 30 km dus și 30 km întors cu ea, doar ca vrea el la acea școală. Plus ca și pe celelalte 2 tb sa le duc la școală și sunt în direcția opusa.
La această școală nu a fost decât 6 luni după ce tot el a insistat sa o mutam de unde era de 2 ani, deoarece a avut o altercație cu paznicul scolii.
elisa emilia, utilizator
Trebuie să obțineți hotărâre judecătorească.
Dacă nu rezolvați pe cale amiabilă, va trebui să solicitați suplinirea consimțământului tatălui în instanță!