Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 471/2007
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 471/2007

va rog frumos cine poate sa-mi transmita legea 471/2007 referitor la cumpararea caselor nationalizate si a terenului aferent?
Buna ziua !
Legea 471/ 2007 nu exista, poate,

HOTARAREA nr. 471 din 23 mai 2007privind trecerea unor constructii aflate in administrarea Ministerului Internelor si Reformei Administrative din domeniul public al statului in domeniul privat al acestuia
EMITENT: GUVERNUL
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 363 din 28 mai 2007
Data intrarii in vigoare : 28 mai 2007

Forma actualizata valabila la data de : 12 decembrie 2007
Prezenta forma actualizata este valabila de la 28 mai 2007 pana la 12 decembrie 2007

In temeiul art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata, al art. 10 alin. (2) din Legea nr. 213/1998 privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia, cu modificarile si completarile ulterioare, si al art. 2 din Ordonanta Guvernului nr. 112/2000 pentru reglementarea procesului de scoatere din functiune, casare si valorificare a activelor corporale care alcatuiesc domeniul public al statului si al unitatilor administrativ-teritoriale, aprobata prin Legea nr. 246/2001,

Guvernul Romaniei adopta prezenta hotarare.

ART. 1
Se aproba trecerea din domeniul public al statului in domeniul privat al acestuia a unor constructii aflate in administrarea Ministerului Internelor si Reformei Administrative, situate in municipiul Fetesti, str. Calarasi nr. 547 A, judetul Ialomita, identificate potrivit anexei care face parte integranta din prezenta hotarare.
ART. 2
Trecerea in domeniul privat al statului a constructiilor prevazute la art. 1 se face in vederea scoaterii din functiune si demolarii acestora.
ART. 3
Dupa scoaterea din functiune si demolarea constructiilor, Ministerul Internelor si Reformei Administrative isi va actualiza in mod corespunzator datele din evidenta cantitativ-valorica.

PRIM-MINISTRU
CALIN POPESCU-TARICEANU

Contrasemneaza:
Ministrul internelor si reformei administrative,
Cristian David

Ministrul economiei si finantelor,
Varujan Vosganian

Bucuresti, 23 mai 2007.
Nr. 471.

ANEXA
DATELE DE IDENTIFICARE
a constructiilor aflate in administrarea
Ministerului Internelor si Reformei Administrative,
care trec din domeniul public al statului in domeniul privat al acestuia
*T*
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
Adresa Persoana Caracteristicile Numar de
imobilului juridica constructiilor inregistrare
in a carei care trec la M.E.F.
administrare in domeniul
se afla privat al
imobilul statului
¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦
Municipiul Ministerul Pavilion administrativ - nr. 01 101.239
Fetesti, Internelor - Suprafata construita = (partial)
str. Calarasi si Reformei 368,32 mp;
nr. 547 A, Administrative - Valoarea contabila =
judetul 82.676,78 lei
Ialomita Pavilion administrativ - nr. 02
- Suprafata construita =
368,32 mp;
- Valoarea contabila =
82.676,78 lei
Pavilion administrativ - nr. 03
- Suprafata construita =
364 mp;
- Valoarea contabila =
82.676,78 lei
Pavilion administrativ - nr. 04
- Suprafata construita =
364 mp;
- Valoarea contabila =
82.676,78 lei
Pavilion administrativ - nr. 05
- Suprafata construita =
364 mp;
- Valoarea contabila =
82.676,78 lei
Pavilion garaj - nr. 06
- Suprafata construita =
301,15 mp;
- Valoarea contabila =
42.839,99 lei
Pavilion garaj - nr. 07
- Suprafata construita =
301,15 mp;
- Valoarea contabila =
42.839,99 lei
Pavilion grup sanitar - nr. 08
- Suprafata construita =
66 mp;
- Valoarea contabila =
7.330,50 lei
Pavilion grup sanitar - nr. 09
- Suprafata construita =
66 mp;
- Valoarea contabila =
35.579,15 lei
Pavilion depozit - nr. 10
- Suprafata construita =
340 mp;
- Valoarea contabila =
67.687,34 lei
Pavilion depozit - nr. 11
- Suprafata construita =
340 mp;
- Valoarea contabila =
67.687,34 lei
Cu stima !

va multumesc de raspuns dar atunci poate puteti sa ma indrumati altfel.Eu locuiesc intr-o casa nationalizata si mi-a venit acum dreptul de a cumpara imobilul si terenul aferent si mi s-a spus ca intru sub legea 471/2007 in care s-ar spune ca valoarea de inventar al terenului este de 600-700 euro metru patrat ceea ce mi se pare extrem de mult si ca as avea posibilitatea sa dau 20% avans din valoarea totala si apoi in fix 6 ani in rate lunare cu o dobanda de 5% ar insemna 1000 euro pe luna dat fiind ca am 153.73 metri patrati in total ceea ce este absurd de mult mai ales ca mi-o vinde statul.Cum pot sa aflu realitatea?