Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mijloace fixe

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire. Suntem Institutie publica...si avem niste mijloace fixe care sunt trecute in contabilitate (eu cu aceasta contabilitate nu ma prea inteleg) intr-un cont de executie (parca, sper sa nu gresesc), acum fiind finalizate..s-ar dori trecerea leo..sau inregistrarea in domeniul privat, cred ca al statului. Exista un act normativ in baza caruia sa se realizeze asta?
Va multumesc!
Mijloacele fixe in speta sunt din categoria "constructii" ?
sunt niste centrale termice! Dar din cele mari...care asigura alimentarea institutiei..si a unor imobile pe care le detinem in administratie
Temeiul juridic al trecerii unor active corporale in domeniul privat al statului poate fi gasit in prevederile:
- art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata;
- art. 10 alin. (2) din Legea nr. 213/1998 privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia, cu modificarile si completarile ulterioare;
- art. 2 din Ordonanta Guvernului nr. 112/2000 pentru reglementarea procesului de scoatere din functiune, casare si valorificare a activelor corporale care alcatuiesc domeniul public al statului si al unitatilor administrativ-teritoriale, aprobata prin Legea nr. 246/2001,
legalmgm, utilizator
multumesc frumos