avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 471 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general mijloace fixe
Discuție deschisă în Contabilitate în general

mijloace fixe

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire. Suntem Institutie publica...si avem niste mijloace fixe care sunt trecute in contabilitate (eu cu aceasta contabilitate nu ma prea inteleg) intr-un cont de executie (parca, sper sa nu gresesc), acum fiind finalizate..s-ar dori trecerea leo..sau inregistrarea in domeniul privat, cred ca al statului. Exista un act normativ in baza caruia sa se realizeze asta?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters89491 , utilizator 13:39, 6 August 2010
Mijloacele fixe in speta sunt din categoria "constructii" ?
sunt niste centrale termice! Dar din cele mari...care asigura alimentarea institutiei..si a unor imobile pe care le detinem in administratie
Temeiul juridic al trecerii unor active corporale in domeniul privat al statului poate fi gasit in prevederile:
- art. 108 din Constitutia Romaniei, republicata;
- art. 10 alin. (2) din Legea nr. 213/1998 privind proprietatea publica si regimul juridic al acesteia, cu modificarile si completarile ulterioare;
- art. 2 din Ordonanta Guvernului nr. 112/2000 pentru reglementarea procesului de scoatere din functiune, casare si valorificare a activelor corporale care alcatuiesc domeniul public al statului si al unitatilor administrativ-teritoriale, aprobata prin Legea nr. 246/2001,
Ultima modificare: Luni, 26 Iulie 2010
legalmgm, utilizator
multumesc frumos

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scoatere din functiune mijloace fixe zaganescu zaganescu Mijloacele fixe din domeniul public al statului trebuie trecute in domeniul privat al statului pentru a putea fi scoase din functiune. In acest sens a o ... (vezi toată discuția)
Legea 471/2007 Claudia Ghioc Claudia Ghioc va rog frumos cine poate sa-mi transmita legea 471/2007 referitor la cumpararea caselor nationalizate si a terenului aferent? (vezi toată discuția)
Scoatere din folosinta mijloace fixe emanuela73 emanuela73 ma poate ajuta cineva cu documentatie privind regimul de scoatere din folosinta a mijloacelor fixe? regulile de casare obiecte de inventar?pentru mijloacele ... (vezi toată discuția)