Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... aviz comitet executiv
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

aviz comitet executiv

Comitetul executiv trebuie sa avizeze toate documentele asociatiei. Adica , ce trebuie facut concret, va rog,dupa parerea dumneavoastra ?
109-nord, utilizator
Cenzorul avizeaza legalitatea actelor asociatiei ( hotararii, etc.)
Gasiti atributiile fiecaruia ( presedinte, comitet, cenzor, administrator) in legea 196/2018.
Ionut.ion, utilizator
Am inteles ca cenzorul avizeaza legalitatea documentelor A.P, dar acesta nu face parte din comitetul caruia i se cere sa avizeze si el toate documentele. Presedintele semneaza toate actele. Comitetul intocmeste vreun raport, proces verbal ceva, semneaza toti membrii aceste acte ? multumesc
ART. 55
(1) Comitetul executiv are urmatoarele atributii:
a) convoaca adunarea generala a asociatiei de proprietari cel putin o data pe an si ori de cate ori este necesar;
b) duce la indeplinire hotararile adunarii generale si urmareste respectarea prevederilor legale, a statutului, a acordului de asociere si a regulamentului condominiului;
c) emite, daca este cazul, decizii scrise privind reguli pentru ducerea la indeplinire a hotararilor adunarii generale si pentru respectarea prevederilor legale, a statutului si a acordului de asociere, precum si alte decizii ce privesc activitatea asociatiei de proprietari;
d) propune spre adoptare adunarii generale proiectul de regulament al condominiului, cu respectarea dispozitiilor prezentei legi;
e) intocmeste proiectul bugetului de venituri si cheltuieli si pregateste desfasurarea adunarilor generale;
f) stabileste conditiile privind folosirea, intretinerea, repararea, inlocuirea si modificarea partilor proprietatii comune, conform prevederilor legale;
g) ia masuri pentru recalcularea cotelor-parti indivize rezultate in urma modificarii suprafetelor utile ale locuintelor sau spatiilor cu alta destinatie din condominiu;
h) intocmeste si propune adunarii generale planuri de masuri si activitati si urmareste realizarea lor;
i) supravegheaza desfasurarea tuturor activitatilor din cadrul asociatiei de proprietari, inclusiv situatia incasarilor si platilor lunare;
j) stabileste programul de incasari al asociatiei de proprietari;
k) isi asuma obligatii, in baza hotararii adunarii generale, in numele proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari, in ceea ce priveste administrarea condominiului, luand toate masurile legale necesare;
l) este consultat in legatura cu toate activitatile care implica asociatia de proprietari;
m) asigura urmarirea comportarii in timp a constructiei, pe toata durata de existenta a acesteia;
n) gestioneaza situatiile exceptionale si de criza;
o) urmareste recuperarea eventualelor creante ale asociatiei;
p) gestioneaza, conform hotararilor adunarii generale, derularea creditelor obtinute pentru consolidare, reabilitare termica, cresterea calitatii ambientalarhitecturale a condominiului si alte lucrari;
q) propune sistemul propriu de penalizari ale asociatiei de proprietari pentru restantele afisate pe lista de plata ce privesc cheltuielile asociatiei, in conformitate
cu art. 77 si cu prevederile legale in vigoare;
r) notifica institutiilor publice abilitate cazurile in care exista suspiciuni de incalcare a prevederilor legale in vigoare;
s) tine evidenta si raspunde de pastrarea in bune conditii a arhivei documentelor financiar-contabile ale asociatiei de proprietari;
s) propune adunarii generale cuantumul indemnizatiilor, precum si numarul si functiile personalului necesar a fi incadrat cu contract individual de munca sau contract de prestari servicii in cadrul asociatiei de proprietari pentru buna administrare, gestionare si functionare a condominiului, in limita bugetului de venituri si cheltuieli;
t) exercita alte atributii legale, care i-au fost conferite prin hotararile adunarii generale.
(2) Comitetul executiv avizeaza toate documentele asociatiei de proprietari, corespondenta si registrele privind gestiunea administratorului.
(3) Sedintele comitetului executiv se tin cel putin o data pe luna si se convoaca,
pe baza de tabel convocator, de presedintele asociatiei de proprietari sau de
jumatate plus unu din numarul membrilor sai, cu cel putin 5 zile inainte de data
stabilita pentru sedinta.
(4) Deciziile comitetului executiv se consemneaza in registrul unic de procese verbale al asociatiei de proprietari si se semneaza de toti membrii prezenti, precum
si de catre cenzor/comisia de cenzori si se afiseaza la avizier in termen de maximum 7 zile de la data sedintei comitetului executiv.
(5) Administratorul, reprezentantul/reprezentantii administratorului, sotul/sotia, ascendentii, descendentii sai, precum si cenzorul sau membrii comisiei de cenzori, chiar daca sunt proprietari, nu pot fi membri ai comitetului executiv al asociatiei de proprietari.
(6) In cazul schimbarii sau demisiei comitetului executiv al asociatiei de proprietari, vechiul comitet executiv este obligat sa transmita noului comitet executiv, in baza unui proces-verbal de predare-primire vizat de presedintele asociatiei de proprietari si de catre cenzor/comisia de cenzori, intr-un termen de 5 zile de la incetarea mandatului sau, toate documentele si bunurile asociatiei pe care le-a avut in administrare si in folosinta.
(7) In cazul schimbarii sau demisiei unui membru al comitetului executiv al asociatiei de proprietari, acesta este obligat sa transmita, in termen de 5 zile de la incetarea mandatului sau, celorlalti membri ai comitetului executiv, in baza unui proces-verbal de predare-primire vizat de presedintele asociatiei de proprietari si de catre cenzor/comisia de cenzori, toate documentele si bunurile asociatiei pe care lea avut in administrare sau in folosinta.
(8) In cazul demisiei unui membru al comitetului executiv al asociatiei de proprietari, membrul demisionar isi exercita toate atributiile si raspunderile pana la data alegerii unui nou membru al comitetului executiv in locul acestuia.
Din comitet fac parte presedintele si 4 membri ai asociatiei, alesi in cadrul unei adunari generale a proprietarilor. ( este un fel de Guvern la nivelul unul bloc...)
Imi cer mii de scuze daca s-a inteles din intrebarea mea ca doresc sa stiu care sunt atributiile comitetului executiv. Multumesc oricum pt. citat. Intreb altfel. Cum trebuie sa arate un document al AP avizat de comitet executiv, in afara semnaturilor si stampilelor puse de presedinte, cenzor si administrator Adica vine un control de la primarie sau de la politie si solicita sa vada avizele comitetului executiv pe un document oarecare. Ce trebuie prezentat ? Care este dovada ca documentele AP au fost avizate de CEx ?. Ce va face CEx. intrunit in sedinta ca sa avizeze niste documente, corespondenta sau registre ?.(As vrea sa nu se inteleaga ca doresc sa aflu care sunt atributiunile organelor de control din primarie sau din politia locala.)
Am inteles. Comitetul executiv trebuie sa avizeze toate documentele asociatiei de proprietari si toate cele, citate mai sus dar nefacand nimic. MULTUMESC