Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament sau act vânzare-cumpărare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament sau act vânzare-cumpărare

Buna seara. Tatăl meu deține o casa dinaintea căsătoriei insa nu este trecut in acte ca proprietar si pentru terenul dinafara curții. Acum face cadastrul si intabularea (in timpul căsătoriei)
Este in varsta, sunt unicul lui copil si dorește sa imi lase mie casa si terenul. Se poate fără ca mama sa aibe drept de a contesta ori va avea si ea parte din teren?
Cum e mai sigur, sa faca tata testament (din cate am citit poate fi atacat?) sau sa facem act de vânzare-cumpărare? - asta inseamna sa ii transfer valoarea in bani a proprietății?

Mulțumesc in avans pentru răspunsuri.
Seara buna!
Buna seara,

Cel mai sigur este încheierea unui contract de vânzare-cumpărare cu clauza de întreținere, prin care sa va obligați ca in schimbul bunului ii veți asigura cele necesare pe durata vieții.

Trebuie însă verificat dacă imobilul a fost dobândit de tata înainte de căsătorie, pentru ca dacă a fost dobândit ulterior încheierii căsătoriei aceasta este bun comun.
Buna seara,
Mama va primi, daca nu incheie act de vanzare cumparare, 1/4 din proprietate sau 1/8 daca incheie testament.
Oare nu merita asta avand in vedere ca este mama dumneavoastra?
Ca raspuns la intrebare, doar contract de vanzare cumparare cu transferul banilor prin banca.

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Mama va primi, daca nu incheie act de vanzare cumparare, 1/4 din proprietate sau 1/8 daca incheie testament.
Oare nu merita asta avand in vedere ca este mama dumneavoastra?
Ca raspuns la intrebare, doar contract de vanzare cumparare cu transferul banilor prin banca.

Erau întrebări adresate in special de tata si in lipsa unor raspunsuri corecte, legale, pe care sa i le dau, am scris aici. Avea nevoie de aceaste explicatii, in forma simpla. Va mulțumesc foarte mult!