Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Declaratie de profit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Declaratie de profit

Buna seara,am reusit într-un final să-mi infintez o asociație pt copii cu probleme și întrebarea mea este cum se procedează pentru că firmele,sa imi dea mie impozitul anual/trimestrial ce trebuie facut ?si care e termenul de depunere,multumesc
In 2020 veti depune declaratia 101 pentru ong si bilantul contabil pentru 2019.
Acum dupa infiintare trebuie sa depuneti la finante formularul 163 pentru a va inscrie in Registrul entităţilor si a primi bani si formlarul 010 pentru a va completa vectorul fiscal cu impozitul pe profit la ong.
george-neagu, moderator
Probabil ca ati facut deja inregistrarea fiscala prin declaratia 010 si ati primit CIF-ul. Mai trebujie depusa cererea tip 163 la ANAF pentru a fi inscrisa asociatia in Registrul entitatilor sponsorizabile. Anul viitor trebuie depuse situatiile financiare anuale pe 2019. Si alte declaratii fiscale daca veti avea ce declara.... In mod normal daca asociatia nu desfasoara activitati economice nu aveti vector fiscal pentru impozit pe profit si deci nu trebuie sa depuneti declaratie tip 101 anul viitor, insa se pare ca s-ar fi dat o circulara de la ANAF catre unitatile teritoriale sa pretinda asa ceva si de la ONG care nu desfasoara activitati econimice, ceea ce e eronat si abuziv, insa mai bine dati curs acelei pretentii ca doar e un act in plus cu rubricile pe zero... insa doar anul viitor e cazul