Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce acte imi mai trebuie ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce acte imi mai trebuie ?

A. Obligatia de a depune in exemplare urmatoarele acte; cerere de chemare in judecata; inscrisurile doveditoare;

B. Obligatia de indica urmatoarele; numele si prenumele, denumirea paratului; domiciliul sau resedinta ori sediul partilor;

Nota; Cu mentiunea de a depune un exemplar al cereri de judecata pentru comunicare si cu mentiunea de a depune procesul verbal sera xx nr xx din data de xx in original .
Vi s-a indicat clar ce trebuie să mai depuneți:
-incă un exemplar de pe cererea de chemare în judecată pentru a-i fi comunicat pârâtului;
-procesul verbal (pe care probabil il contestați);
Totodată, vi s-a pus în vedere să indicați datele de identificare ale pârâtului.

Formulați o adresă de înaintare și anexați toate aceste înscrisuri!
Exista un model de chemare in judecata?
Aceasta chmare in judecata este ptr martori sau pentru politist ?
depun procesul verbal care mi-a fost dat mie sau cer sa fie adus in instanta cel original ?

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Vi s-a indicat clar ce trebuie să mai depuneți:
-incă un exemplar de pe cererea de chemare în judecată pentru a-i fi comunicat pârâtului;
-procesul verbal (pe care probabil il contestați);
Totodată, vi s-a pus în vedere să indicați datele de identificare ale pârâtului.

Formulați o adresă de înaintare și anexați toate aceste înscrisuri!

Nu există niciun model, citiți art 194 Cod Procedură Civilă, ar fi trebuit să contractați servicii avocațiale măcar pt redactarea cererii, în justiție nu se lucrează cu modele, fiecare speță are particularitatea sa!
Contestatia se face in contradictoriu cu organul din care face parte politistul, individualizandu-l si pe el, drept agent constatator.
Prin cererea de chemare in judecata, solicitati administrarea probei cu martor indicandu-i numele, prenumele, domiciliul!
Depuneți exeplarul original pe care-l
aveți.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
dorit sa spuneti ca, plangerea mea formulata este considerata ca si chemare in judecata si trebuie doar sa mai depun inca un exemplar ?

C O N T E S T A Ţ I E
Subsemnatul ............. , domiciliat în DABULENI, strada ....., numărul 21, județul DOLJ fiul lui .....și ....., născut la .... in ....posesor al CI seria DZ nr. .....eliberat de SPCLEP Dabuleni la data de 21.10.2014, contest prin prezenta procesul-verbal seria PDJX nr. 240978 din data de 05.06.2019 întocmit de agent VADUVA GHEORGHE .

Tot aici am mentionat si un martor, nume, prenume, adresa si cnp
Mergeți la cabinetul unui avocat și plătiți-l pentru o consultanță juridică, că văd că nu aveți nici minime cunoștințe în domeniu, și nu vă puteți descurca singur.

Nu este obligatoriu să vă angajați avocat să vă reprezinte la judecată, plătiți-l doar pentru sfaturi și lămuriri, și ieșiți mult mai ieftin.
Dapix, utilizator