Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizație + salariu de 500 RON/luna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizație + salariu de 500 RON/luna

Exista posibilitatea sa am și salariu de 500 RON pe luna și sa iau și indemnizația?? Pentru ca nu vreau sa pierd indemnizația pt 500 de RON.
Marcia18, utilizator
OUG 111/2010
art.16
.....
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) lit. i), plata indemnizaţiei pentru creşterea copilului nu se suspendă în cazul în care persoana îndreptăţită se află în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
.....
c) realizează, în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) stabilit la art. 2 alin. (2).

Asadar, pe durata CCC se poate incheia un c.i.m. cu un alt angajator, insa veniturile realizate in baza acestuia nu pot depasi de cinci ori cuantumul minim al indemnizaţiei pe an calendaristic (altfel spus, maxim 6250 lei pe an calendaristic - echivalent a 520,8 lei net /luna)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc!