Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie minor

cum pot obtine custodia unui minor de 4 ani daca sotul e agresiv si violent si intentionez sa divortez ? E mai bine sa raman in domiciliul comun sau sa iau copilul cu mine ( cu chirie ) inca de la introducerea actiunii de divort ?
Plecati unde vreti nu conteaza,părăsirea domiciliului conjugal este un mit urban,nu are nici o repercusiune asupra problemelor dvs legale.Daca va amenința,devine violent,urmareste solicitați un ordin de protectie.O sa obțineți în mod cert domiciliul minorului și probabil ,,custodie"comuna ,custodia unică e greu de obținut și doar în cazuri extreme.Discutati cu un av pt a va lamuri ce puteti sa obțineți,sanse etc
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Dacă apreciați necesar, nu vă împiedică nimeni să plecați deși varianta optimă ar fi să plece soțul, pentru a rămâne dvs cu minorul în apartament.
Așa cum cu profesionalism v-a sfătuit colegul meu, solicitați emiterea unui ordin de protecție, n-ar strica nici o plângere penală să formulați dacă este violent.
Un aspect de-o importanță paroxistică este să strângeți probe (de pildă, dacă vă lovește să obțineți un certificat medico-legal).
Dacă violențele sunt repercutate și asupra minorului, aveți premise să obțineți exercitarea autorității părintești doar de dvs!
Plecați din domiciliul comun,
Mutați va cu minorul- sa nu mai asiste la scandal, apoi introduceți divort și veți obține stabilirea domiciliului minorului la Dvs. Cu custodia depinde de ceea ce puteți demonstra- necesar este sa va sfătuiți cu un avocat cât mai repede sa va îndrume sa obtineți probele necesare