avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Evaluare auto incorectă
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Evaluare auto incorectă

În urma cu 3 luni am cumparat o masina fabricație 2015 adusă din afara țări.
La o zi după înmatriculare am avut un accident cu dauna totalal vinovat fiind alt șofer. Sa întocmit pv constatare de poliție ,în accident fiind implicate 4 masini.
Problema o am cu asiguratorul ca mi-a subevaluat masina cu 1400 euro fata de catalogul DAT pentru ca ar avea cu 80.000 km mai mult decât una din catalog.
Inspectorul de daune din localitatea mea zice sa accept bani ca nu am sanse de castig în instanță.
Asiguratorul nu vrea sa o repare ca este dauna prea mare ,iar pe bani care ii ofera nu imi pot cumpara alta la fel.Acum nici nu mai raspund la email sau telefon.
Este vorba de CITY INSURENGE
Ce sa fac in cazul asta?Sa ii actioneze in instanta?
Ce alte cale mai pot avea?
Cel mai recent răspuns: kosty40 , utilizator 09:12, 10 Iulie 2019
actiune in instanta.
sau, poate, mediere.

Mai întâi solicitați asiguratorului modul de determinare a ofertei de despăgubire conform articolul din Norma nr. 20/2017 ASF mai jos reprodus.
ARTICOLUL 29
Oferta de despăgubire
(1) Oferta de despăgubire este înaintată persoanei prejudiciate de către asigurătorul RCA sau BAAR, după caz, şi cuprinde:
a) modul detaliat de calcul al costurilor reparaţiei, inclusiv tarifele la care este calculată manopera de reparaţie;
b) în cazul daunei totale economice:
(i) modul de calcul al valorii bunului la data evenimentului;
(ii) modul de calcul al valorii epavei;
c) sursele de referinţă ale costurilor avute în vedere.
Cu stimă,
ing. Ioan Ciobanu
Am primit acest tabel în care imi este prezentat ca autovehicolul valorează în catalogul DAT 5900 euro, iar apoi din această sumă imi scad 1400 euro pentru ca are cu 140.000km
Păi cu 4500 euro eu nu imi pot cumpara alta masina asemănătoare.
O mașină asemănătoare valorează intre 5700-6000 euro (eu am dat 5800 euro )
Deci mi Sa oferit 4550 euro pentru dauna totală si imi iau si masina pe care au scos O la licitație si au obținut 1800 euro.
Deci cei de la asigurare ies pe profit si eu raman fara masina...simplu si frumos


Ioan Ciobanu a scris:


Mai întâi solicitați asiguratorului modul de determinare a ofertei de despăgubire conform articolul din Norma nr. 20/2017 ASF mai jos reprodus.
ARTICOLUL 29
Oferta de despăgubire
(1) Oferta de despăgubire este înaintată persoanei prejudiciate de către asigurătorul RCA sau BAAR, după caz, şi cuprinde:
a) modul detaliat de calcul al costurilor reparaţiei, inclusiv tarifele la care este calculată manopera de reparaţie;
b) în cazul daunei totale economice:
(i) modul de calcul al valorii bunului la data evenimentului;
(ii) modul de calcul al valorii epavei;
c) sursele de referinţă ale costurilor avute în vedere.
Cu stimă,
ing. Ioan Ciobanu


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurari casco mironel1975 mironel1975 ma poate ajuta cineva cu o informatie? am avut dauna totala in urma cu 6 luni , suma asigurata cf asigurarii mult subevaluata fata de piata; suma asigurata ... (vezi toată discuția)
Nelamurire dosar dauna totala casco pe regres gogoletu gogoletu La inceputul lunii martie am avut un accident. Am decis sa apelez la polita Casco pe regres deoarece vinovatul era asigurat la o societate cu care service-ul ... (vezi toată discuția)
Valoare despagubire in caz de dauna totala alexgabi alexgabi Am o polita de asigurare de 5800 euro, cu fransiza de 20% in caz de dauna totala. Din cei 5800-20% se mai scade si valoarea epavei? (vezi toată discuția)