Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... anulare pr-vb cupla comuna - opozabilitate fata de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

anulare pr-vb cupla comuna - opozabilitate fata de soferul care nu a contestat

Speta: accident rutier produs din culpa comuna , niciunul dintre soferi nu a avut obiectiuni la intocmirea pr-vb dar totusi unul din ei il contesta. Politia cere introducerea in cauza a celuilalt sofer in calitate de intervenient, se admite, desi eu nu prea vad care sunt aceleasi drepturi cu ale reclamantului pe care le-ar putea pretine. Se admite de asemenea si cererea principala si pr-vb este anulat iar hotararea ii este opozabila si celuilalt sofer. Care e practica, se intocmeste alt pr-vb cu vina exclusiva a acestuia, cine plateste reparatiile?:wassat:
Nu se mai intocmeste un alt proces-verbal de contraventie si, in cazul in care asiguratorul nu isi asuma raspunderea integrala a asiguratului sau, va trebui sa va judecati in obtinerea despagubirilor si sa dovediti si culpa in producerea daunelor. In functie de ceea ce a retinut instanta de judecata in continutul hotararii unde s-a anulat P-V , veti vedea daca e suficient dovedita raspunderea celuilalt sofer.