Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare contract munca

Buna ziua!
Intrebare ref la cazul suspendarii contractului de munca in cazul insotirii sotului (angajat MAE) in misiune externa de lunga durata:
- ce cadru legislativ este aplicabil in acest caz? Contractul colectiv de munca la nivelul societatii nu are prevederi particulare (de fapt lipsesc cu desavarsire) la suspendare contract.
Care sunt drepturile si obligatiile angajatorului- persoana juridica privata si ale salariatului (sotul insotitor), pe de alta parte?
Ce sanse pot avea sa-mi pastrez postul pentru reintoarcerea in unitatea economica privata?
Va multumesc anticipat.
In acest caz se procedeaza astfel:

1. MAE, prin Directia Resurse umane va trebui sa trimita o adresa la angajator prin care il informeaza pe acesta ca domnul/doamna X care este salariat al MAE urmeaza sa fie trimis in misiune in strainatate. Ca atare se solicita acordul ptr suspendarea raporturilor de munca ale doamnei/domnului X ptr a-si urma sotul/sotia in misiune, incepand cu data de.......
In vederea aplicarii prevederilor art. 62 din Legea 495/2004 dvs trebuie sa le mentionati drepturile salariale avute de respectivul salariat inainte de suspendarea activitatii.

La incheierea misiunii, salariata/salariatul dvs urmeaza a fi reincadrat in unitatea dvs cf art. 43 din Legea 269/2003 privind statutul corpului diplomatic si art. 62 din Legea 495/2004 privind salarizarea si alte drepturi banesti (acum probabil ca va interveni si Legea 329/2009 a salarizarii unitare)

2. Salariata dvs va face cerere catre angajator prin care solicita suspendarea CIM incepand cu data ..... (aceeasi care este trecuta si in adresa MAE)

3. Dvs ii veti face decizie de suspendare cu acea data in baza adresei MAE, a cererii de suspendare a salariatei si a prevedrilor art. 62 alin 1. din Legea 494/2004.

Si inscrieti suspendarea CIM si in carnetul de munca.

Angajatorul are obligatia de a mentine postul pe toata perioada suspendarii. POate angaja pe acel post numai cu CIM pe perioada determinata.
Multe multumiri!
Intrebarile raman in continuare in picioare, avand in vedere ca angajatorul este o societate privata...
Ce temei legal aplicabil mie ca salariat (prin Codul Muncii si /sau alte legi aplicabile) pot avea in fata anjagatorului care este dispus doar la incetarea raporturilor de munca?

Plus de asta din Legea 495/ 2004, ART. 62 nu inteleg aliniatul cu "baza lunara de calcul a contributiei...."
(1) Soţul/soţia care însoţeşte personalul trimis în misiune permanentă în străinătate şi căruia/căreia i se suspendă raporturile de muncă sau raporturile de serviciu pe perioada respectivă beneficiază de stagii de cotizare utile la stabilirea pensiei, cu plata de către unitatea trimiţătoare a contribuţiei la sistemul public de pensii, la nivelul ultimului salariu avut înaintea plecării.
Baza lunară de calcul a contribuţiei nu poate depăşi plafonul de trei salarii de bază minime brute pe ţară.
(2) La încheierea misiunii permanente a personalului, soţul/soţia care l-a însoţit la post are dreptul să solicite reintegrarea la autoritatea sau instituţia publică, regia autonomă sau societatea naţională la care a fost încadrat/încadrată. Reintegrarea se acordă de drept solicitantului.

Cu stima,

D C
Angajatorul dvs este obligat sa va mentina postul. Poate doar sa angajeze pe cineva cu CIM determinat pe perioada dvs de suspendare.
Dvs sunteti in suspendare de CIM si Codul muncii reglementeaza situatia locului de munca pe perioada suspendarii.

Art. la care faceti dvs referire se interpreteaza astfel:

- pe perioada cat insotiti sotul in misiune MAE va va plati contributiile (ptr ca veti primi si dvs un fel de salariu acolo). De aceea MAE, in adresa pe care o trimite angajatorului dvs ii solicita informarea privind drepturile salariale avute de dvs inainte de suspendarea activitatii.
- la incheierea misiunii veti face cerere la angajatorul dvs ptr incetarea suspendarii si reluarea activitatii. Angajatorul este obligat sa va reprimeasca la lucru pe postul avut anterior. De aceea se specifica "Reintegrarea se acordă de drept solicitantului."
Inca o data multumiri!
Numai de bine!

D C
clio06 a scris:

Angajatorul dvs este obligat sa va mentina postul. Poate doar sa angajeze pe cineva cu CIM determinat pe perioada dvs de suspendare.
Dvs sunteti in suspendare de CIM si Codul muncii reglementeaza situatia locului de munca pe perioada suspendarii.

Art. la care faceti dvs referire se interpreteaza astfel:

- pe perioada cat insotiti sotul in misiune MAE va va plati contributiile (ptr ca veti primi si dvs un fel de salariu acolo). De aceea MAE, in adresa pe care o trimite angajatorului dvs ii solicita informarea privind drepturile salariale avute de dvs inainte de suspendarea activitatii.
- la incheierea misiunii veti face cerere la angajatorul dvs ptr incetarea suspendarii si reluarea activitatii. Angajatorul este obligat sa va reprimeasca la lucru pe postul avut anterior. De aceea se specifica "Reintegrarea se acordă de drept solicitantului."

Fata de recomandarile postate de Clio06 pe care le consider deosebit de pertinente doresc sa fac urmatoarele precizari:
in art 62/495 la alin.2 se mentioneaza "La incheierea misiunii permanente a personalului, sotul/sotia care l-a insotit la post are dreptul sa solicite reintegrarea la autoritatea sau institutia publica, regia autonoma sau societatea nationala la care a fost incadrat/incadrata. Reintegrarea se acorda de drept solicitantului." Acest aliniat il interpretez ca societatea privata la care doamna a fost angajata nu are obligatia sa ii mentina postul si sa o reintegreze pentru ca nu este un caz mentionat de articolul mai sus invocat, respectiv unitatea angajatoare nu este "autoritatea sau institutia publica, regia autonoma sau societatea nationala".

Fata de situatia mentionata as ruga pe clio06, care este o persoana cu o evidenta experienta in domeniul litigiilor de munca, sa mentioneze in ce situatie prevazuta de Codul muncii se incadreaza cazul mentionat: art 50 "Suspendarea de drept
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
i) in alte cazuri expres prevazute de lege" sau la art 54 "Suspendarea prin acordul partilor: Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul [...] sau pentru interese personale.

De asemenea, este interesant daca in Carnetul de Munca se mentioneaza art. din Codul Muncii si care ar fi acela in acest caz? Sau mai precis, este aceasta speta invocata un caz in care CIM se suspenda de drept sau pe baza acordului partilor???

Dar cererea de suspendare adresata de salariat angajatorului, ce baza juridica va invoca salariatul, sediul materiei in acest caz este in primul rand Codul Muncii si in secundar L495, nu ?