avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 125 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu platit al doilea serviciu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu platit al doilea serviciu

Buna ziua,
lucrez cu norma intreaga ca programator la o firma privata, si ca asistent personal neprofesionist pentru persoana cu handicap la primarie.
Intrebarea mea este daca am dreptul la concediu platit si de la firma privata, intrucat mi s-a pus deja in vedere ca pot beneficia doar de concediu fara plata, potrivit legii.
Care este articolul din lege care reglementeaza aceasta situatie? Nu am dreptul la concediu platit la firma privata?
Multumesc
Ultima modificare: Luni, 8 Iulie 2019
ceapraga, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:45, 22 Noiembrie 2019
2 norme intregi de cate 8 ore pe zi
Ultima modificare: Luni, 8 Iulie 2019
ceapraga, utilizator
CODUL MUNCII:
ART. 145(1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare
ART. 17 (3) Persoana selectată în vederea angajării ori salariatul, după caz, va fi informată cu privire la cel puţin următoarele elemente: i) durata concediului de odihnă la care salariatul are dreptul;
(4) Elementele din informarea prevăzută la alin. (3) trebuie să se regăsească şi în conţinutul contractului individual de muncă.

Deci concluzie:
1 - concediul trebuie trecut obligatoriu in contractul individual de munca art.17 din codul muncii.
2 - toate articolele din codul muncii trebuie respectate pentru fiecare contract de munca deci art145 trebuie sa fie respectat de fiecare angajator in parte.
3 - deci da aveti dreptul la concediu de la ambii angajatori, la fiecare trebuie sa beneficiati de cate min. 20 zile de concediu

"intrucat mi s-a pus deja in vedere ca pot beneficia doar de concediu fara plata, potrivit legii." - sa va arate ei unde scrie in lege ca nu aveti dreptul la concediu de odihna.
Ultima modificare: Luni, 8 Iulie 2019
~stapuv~, utilizator
HG 250/1992
art.3
(1) Salariații care indeplinesc prin cumul, pe linga functia de baza, cu o norma întreaga, o alta functie, au dreptul la concediul de odihnă platit numai de la unitatea în care au functia de baza. Unitatea în care salariații cumuleaza le va acorda, la cerere, un concediu fără plata pentru zilele de concediu de odihnă primite de la cealalta unitate.
....
--- da este foarte corect ce spuneti, dar cred ca se refera la persoana care lucreaza in doua institutii publice, ori aici este cazul de public + privat.
--- sau daca domnul lucra la doua firme private lua concediu de doua ori??? DA
--- cel mai bine mergeti la ITM si intrebati.

Cornel Vasile a scris:

HG 250/1992
art.3
(1) Salariații care indeplinesc prin cumul, pe linga functia de baza, cu o norma întreaga, o alta functie, au dreptul la concediul de odihnă platit numai de la unitatea în care au functia de baza. Unitatea în care salariații cumuleaza le va acorda, la cerere, un concediu fără plata pentru zilele de concediu de odihnă primite de la cealalta unitate.
....

HG nu distinge daca este vorba despre privat/bugetar.

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna la cumulul de functii Grigore Carmen Grigore Carmen Fiti draguti, am si eu o intrebare pentru dumneavoastra. Scrie undeva, in legislatia romaneasca, faptul ca un salariat care cumuleaza doua functii beneficiaza ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna, doua locuri de munca ecaterinap ecaterinap Buna ziua, As dori sa ma ajutati in urmatoarea problema: In conformitate cu articolul 35, din Legea 53/2003, am doua contracte de munca pe perioada ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna la cumul mic57 mic57 Am un CIM cu jumatate de norma, in cumul. Angajatorul nu vrea sa-mi acorde concediu de odihna platit pe motiv ca acesta se acorda numai la functia de baza. ... (vezi toată discuția)