Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna la cumul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna la cumul

Am un CIM cu jumatate de norma, in cumul. Angajatorul nu vrea sa-mi acorde concediu de odihna platit pe motiv ca acesta se acorda numai la functia de baza. Invoca Hotararea de guvern 250/1992. Este corect? Adica, in perioada concediului de odihna platit la functia de baza trebuie sa iau concediu fara plata la cumul ?
mic57, utilizator
HG 250/1992
art.3
(1) Salariații care indeplinesc prin cumul, pe linga functia de baza, cu o norma întreaga, o alta functie, au dreptul la concediul de odihnă platit numai de la unitatea în care au functia de baza. Unitatea în care salariații cumuleaza le va acorda, la cerere, un concediu fără plata pentru zilele de concediu de odihnă primite de la cealalta unitate.
....

HG 250/1992 este aplicabila numai in sectorul bugetar.
Am inteles. Daca in anii trecuti am primit totusi concediu de odihna, atunci trebuie sa returnez sumele corespunzatoare? Exista un termen de prescriere in care angajatorul poate sa ceara banii inapoi?
Maxim 3 ani.
Multumesc!