Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copilul nu dorește să viziteze părintele cu care nu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copilul nu dorește să viziteze părintele cu care nu locuiește. Ce poate face acesta ca să fie respectată decizia instanței?

Buna seara. Ce modalitati legale se pot intreprinde de un parinte natural, ca , copilul sa-si viziteze, conform hotaririi instantei,parintele cu care nu locuieste, in cazul divortului , daca. copilul nu doreste acest lucru ? Este chestionata si mama ? Daca da, in ce conditii,daca, copilul refuza sa dea detalii privind acest aspect.
Va multumesc anticipat, Dan.
Manuela Rășină, administrator
Aveti probleme deosebit de complicate daca copilul nu vrea sa mearga la vizita.
Ar fi bine sa va cautati avocat si executor.
Va fi de lucru...
ce varsta are copilul ?
13 ani. Dar, sincer nu vad ce importanta are, ce virsta are minorul. Cu stima, Dan.

gi-jane2 a scris:

ce varsta are copilul ?

E importanta vârstă copilului pentru a putea vedea cum abordați situația. La 13 ani e în prag de adolescenta. E vârstă cea mai dificila.
La vârsta de 13 ani, adolescentul ştie ce-şi doreşte.Încercaţi alte modalităţi de comunicare, nu de forţare a copilului să plece cu dvs. La această vârstă, copiii sunt rebeli, se cred atotştiutori, caută independenţa şi petrecerea timpului în "gaşcă". Pe de altă parte, sunt uşor vulnerabili psihic . Aud peste tot că au drepturi şi-şi revendică dreptul de a fi ascultaţi şi opinia lor să fie luată în seamă. Încercaţi cu o ieşire la un meci de fotbal, între bărbaţi sau un pescuit...