Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Membru din consiliul director al unei asociatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Membru din consiliul director al unei asociatii de tineret este functionar public?

Se poate considera ca un membru din consiliul director al unei asociatii de tineret este functionar public? Mentionez ca asociatia nu are activitati economoce lucrative, adica nimeni nu este remunerat si nu se obtine profit. Este constituita ca o asociatie non profit fara activitati economice.
george-neagu, moderator
Nu conteaza daca asociatia nonprofit are desfasurate sau nu activitati economice. Un membru din consiliul director al unel asociatii de tineret,nu este functionar public pentru ca e membru in acea asociatie tip ong ci pentru ca lucreaza dincolo la acea institutie publica, primarie sau ce este ea.
Nicio calitate in sau relatie cu o persoana juridica de drept privat nu poate conferi calitatea de "functionar public" nici in sensul legislatiei privind functia publica nici in sensul pe care legislatia penala il da termenului de "functionar public". Asa cum s-a precizat, nu are nicio relevanta ce activitati are acea organizatie non-profit sau firma sau daca persoana este salariat, sau voluntar, sau zilier etc.