Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE SOT DECEDAT
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE SOT DECEDAT

O ruda a ramas vaduva in 1995, iar inainte de asta le murise si singura fiica, asa ca acum este singura. Momentan a facut un AVC si nu se poate intretine singura. Casa este pe numele sotului inainte de a se casatori cu ea. Sunt unele rude care ar vrea sa aiba grija de ea dar sa le ramana si casa. Nu a fost facuta succesiunea dupa sot, iar ea nu este in actele de proprietate ale casei. Cum poate un nepot sa devina proprietar?
Sotul decedat mai are frati, surori,parinti in viata?
da, doua surori
Buna ziua,
Trebuie dezbatuta succesiunea de pe urma sotului si abia ulterior cota parte ce-i revine va putea sa dispuna.
Dezbateti succesiunea de pe urma sotului decedat si a copilului decedat ulterior.
Luati legatura cu un avocat.
Multumesc.