avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligatii ANAF si CASS persoana fara venituri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligatii ANAF si CASS persoana fara venituri

Buna ziua,

am urmatoarea situatie. Incepand cu august 2018, din motive personale nu mai sunt angajata, iar in 2018 am inchis si PFA-ul pe care il aveam din 2009. Dupa 2019, am mai avut cateva contracte de drepturi de autor cu retinere la sursa (sume mici). Nu am alte surse de venit, nu voi avea alte surse de venit pe 2019. Nu doresc sa fiu asigurata in sistemul de sanatate. Voi pleca din tara cand voi gasi un loc de munca, dar pana atunci am domiciliul in Romania. Îmi poate spune si mie cineva, concret, in situatia mea:

- ce obligatii am, cand vine vorba de declaratia unica? O depun sau nu? O depun cu zero?
- ce obligatii am la CASS? Nu vreau sa fiu asigurata, dar nu ma incadrez la art 154 alin 1 - pur si simplu nu mai lucrez, nu am venituri pe 2019 in afara de acele contracte cu retinere la sursa care sunt foarte sporadice si pe care nu le pot anticipa corect.


Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 13:34, 13 Iulie 2019
Pentru PFA inchis in 2018 trebuie sa depuneti pana la 31.07.19 declaratia unica..

Iulian Manea a scris:

Pentru PFA inchis in 2018 trebuie sa depuneti pana la 31.07.19 declaratia unica..


Am depus în 2018 declarația unica post-radiere, PFA a fost închis în mai 2018.
Ultima modificare: Vineri, 12 Iulie 2019
silviamar, utilizator
Trebuie depusa si acum pentru 2018.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pai atunci chiar nu mai înțeleg ce trebuie sa depun. In 2018 am închis, am depus DU după ce am închis și am bifat acolo radiere și tot ce trebuia și de la Finante din judetul meu mi s-a comunicat că asta este tot în legătură cu pfa-ul, că nu mai trebuie să declar nimic...


Deci practic mai declar încă o dată că este închis? Mi se pare cam ciudat. Nu neg că așa e că multe sunt ciudate.

Iulian Manea a scris:

Trebuie depusa si acum pentru 2018.

Atunci ati depus declaratia estimativa pentru 2018 iar acum depuneti pana pe 31.07.19 declaratia definitiva si platiti impozitul si contributiile sociale, daca e cazul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii anaf si cass persoana care nu are deloc venituri in 2019 silviamar silviamar Buna ziua, am urmatoarea situatie. Incepand cu august 2018, din motive personale nu mai sunt angajata, iar in 2018 am inchis si PFA-ul pe care il aveam din ... (vezi toată discuția)
Declaratie unica pfa, cass platit anticipat wrunning wrunning Buna ziua! Ca persoana fizica, in anul 2018, nu am avut niciun fel de venit si la finalul anului am achitat suma de 1440 lei, echivalentul a 6 salarii minime ... (vezi toată discuția)
Cass dacă deja am plătit în altă țară? paulrberg paulrberg Dacă am fost angajat în alt stat din Uniunea Europeană de la începutul lui 2019 până în August, mai trebuie să plătesc CASS pe 12 luni în România ... (vezi toată discuția)