Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Contestație executare silită
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Contestație executare silită

Va rog să mă ajutați cu un model de Contestație la o executare silita privind un împrumut CAR.Va mulțumesc.
Nu exista MODEL de contestație. Fiecare caz e particularizat.

Contestația la executare silită este o cerere de chemare în judecată, și trebuie motivată în fapt, și în drept.
Desigur.Va rog să mă ajutați cum sa formulez aceasta Cerere de chemare în judecată.Va mulțumesc.
Motivarea consta în faptul că sunt bani care deși au fost plătiți nu se regăsesc în graficul de rambursare înaintat către Judecătorie cât și faptul că în contractul de împrumut se prevede compensarea cu fondul social ,ceea ce de asemenea nu a fost făcut.
Dapix a scris:

Nu exista MODEL de contestație. Fiecare caz e particularizat.

Contestația la executare silită este o cerere de chemare în judecată, și trebuie motivată în fapt, și în drept.

Micheleplacido, utilizator
Daca nu va permiteți un avocat pt a-l angaja macar solicitați o consultație pt a va redacta contestația în funcție de circumstanțele spetei dvs.Astfel de solutii cu modele,sfaturi ciupite de pe la cunostinte nu va măresc sansele de reusita.Daca chiar aveti o situație financiară ce face imposibilă angajarea unui av situație ce trebuie dovedită puteti cere ajutor public judiciar .Asa cum nu va așteptați ca un mecanic auto sa va ajute fără bani sau un stomatolog, nu inteleg de unde exista aceasta percepție ca munca avocatului se poate face gratis .
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Bine spus.Cat costa o consultatie la dumneavoastra?
Se subintelege ca aceasta consultatie solicitata de mine este contracost,aviz celor care sunt preocupati sa ma atace ,in loc sa trimita nr de cont in care sa virez banii si sa incepem colaborarea.Ca doar se stie ca fiecare are cheltuieli.