Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ma poate ajuta cineva cu un model de cerere de chemare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ma poate ajuta cineva cu un model de cerere de chemare in judecata ...

Ma poate ajuta cineva cu un model de cerere de chemare in judecata a fostului angajatorului?am nevoie pentru dosarul pentru tribunal pentru ca am făcut contestație la decizia de concediere. Mulțumesc.
Buna ziua,

Daca ati facut deja contestatia nu mai aveti nevoie de o cerere de chemare in judecata. In functie de cum ati redactat cererea (contestatia dvs.) luati legatura cu un avocat pentru a vedea daca trebuie sau nu modificata pana la primul termen de judecata sub sanctiunea decaderii.
Am depus contestația unde am explicat ce am pățit și am primit o citație în care scrie
"Cu mențiunea de a preciza cu cine înțelegeți sa va judecați, sa precizați sediul pârâtului precum și sa depuneți cererea de chemare in judecata, sub sancțiunea anularii cererii."
Dacă nu depun acestea vor anula. Iar cei de la tribunal știu ca nu am avocat pt ca nu mi permit unul.
Ana90211, utilizator
Chiar nu vă permiteți să plătiți un avocat doar pentru redactarea cererii`? Vă înțeleg că nu aveți bani să vă angajați un apărător, dar măcar mergeți la un cabinet de avocatură și plătiți să vă redacteze cererea de chemare în judecată.
Este mult mai ieftin așa dacă aveți venituri modeste, avocatul vă redactează actele, va mai da și câteva îndrumări, iar dumneavoastră duceți înscrisurile la registratură.

Pe judecători sau grefieri nu-i interesează că aveți, sau nu aveți avocat. Pe ei îi interesează probele depuse la dosar, să fie plătită taxa de timbru, să fie precizată adresa pârâtului și identitatea pârâtului.
Dapix, utilizator
Pe scurt, cei de la Tribunal nu au inteles cu cine anume va judecati, pe cine ati dat in judecata, care este adresa firmei unde sa le trimita contestatia si mai vor sa depuneti cererea pe care ati trimis-o in dublu exemplar (prezumand ca aveti doar un pârât). Contactati un avocat ca sa va ajute cu aceste demersuri pentru un tarif minimal. Un litigiu prost inceput e foarte problematic de continuat iar ulterior veti considera ca justitia e nedreapta, dar trebuie sa intelegeti ca exista niste reguli procedurale care trebuie respectate.

Ana90211 a scris:

Am depus contestația unde am explicat ce am pățit și am primit o citație în care scrie
"Cu mențiunea de a preciza cu cine înțelegeți sa va judecați, sa precizați sediul pârâtului precum și sa depuneți cererea de chemare in judecata, sub sancțiunea anularii cererii."
Dacă nu depun acestea vor anula. Iar cei de la tribunal știu ca nu am avocat pt ca nu mi permit unul.

Am înțeles. Angajatorul pe care l-am cunoscut când eram în ccc, m-a convins sa ma angajez la el și după 3 luni m-a concediat pe motiv ca nu se aștepta să vină valul 2 al pandemiei, știind ca beneficiez de stimulent de inserție. Din cauza asta am pierdut stimulentul. Mulțumesc pt răspuns.