Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Suspendare functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Suspendare functionar public

Buna ziua
In momentul in care, un functionar public este trimis in judecata pentru infractiunea "lovirea sau alte violente" art. 193 NCP, se suspenda raportul de serviciu? (Este o infractiune care se incadreaza in infractiunea savarsita cu intentie, care face incompatibila cu exercitarea functiei publice?)
In cazul în care s-a dispus trimiterea în judecată pentru săvârșirea unei infracțiuni dintre cele prevăzute la art. 465 lit. h din Codul administrativ (n.m., nu a fost condamnată pentru săvârșirea unei infracțiuni contra umanității, contra statului sau contra autorității, infracțiuni de corupție sau de serviciu, infracțiuni care împiedică înfăptuirea justiției, infracțiuni de fals ori a unei infracțiuni săvârșite cu intenție care ar face-o incompatibilă cu exercitarea funcției publice, cu excepția situației în care a intervenit reabilitarea, amnistia post-condamnatorie sau dezincriminarea faptei;), raportul de serviciu se suspenda de drept.