Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de proprietate

Buna ziua
Cum sa procedez? Suntem 3 frati. In urma decesului parintilor nostrii au ramas doua terenuri din care unul cu casa. Succesorii unui frate sustin ca mama lor (A.-sotia fratelui nostru) a depus cerere, pe baza Legii 18/1991, pentru retrocedarea terenului fara casa, care ar trebui sa faca parte din masa succesorala .... astfel noi nu avem drepturi cu privire la acel teren, titlul de proprietate fiind numai pe numele lui A si nu a tuturor mostenitorilor.
A. a decedat in 1999 iar titlul a fost emis in 2001. Exista sanse sa primeasca si ceilaltit frati partea lor din terenul respectiv? Care ar fi pasii de urmat?
Daca sunteti trecuta pe titlul de proprietate, atunci aveti aceleasi drepturi ca si sora care a decedat.
BEJENARU PETRU, Expert judiciar
da,dar fiul ei ma contesta vrea sa ma scoata de pe titlu ptr,ca eu n-am depus cerere[s-a pierdut de fapt;ce pot invoca sau cum ma pot apara eu nu stiu de ce n-a fost inregistrata acea cerere?multumesc