Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Credit Ipotecar in lei
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Credit Ipotecar in lei

Am un credit ipotecar in lei la Banca Unicredit din anul 2016. cu dobanda variabila ROBOR la 3 luni.Luna trecuta am facut cerere pt calcularea dobanzii in functie de indicele de referinta IRCC conform HG /2019. Zilele trecute m-a sunat un consilier de credite de la Unicredit si mi-a spus ca HG/2019 este valabila numai pt creditele noi , nu si pt cele vechi.Vreau sa stiu daca ma pot adresa OPC-ului in acest caz, deoarece nu mi se pare corect ceea ce se intampla cu creditele vechi.Ma simt discriminat.Daca e lege , lege sa fie pt toata lumea !!!
e prudent sa cereti mai intai o consultatie avocatiala, fiindca in OUG 19/2019 nu scrie negru pe alb cui se aplica metodologia, ci doar care este aceasta. ANPC-ului va puteti adresa oricum, e dreptul dvs., insa dupa discutia cu avocatul veti sti mai bine cum.