Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Caz de inundație vecini: cum se procedează când nu ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Caz de inundație vecini: cum se procedează când nu toți proprietarii de deasupra celui afectat permit să se verifice locul defecțiunii?

Pe cine sa chemi în judecata in cazul unei inundații cu pereți stricați, uzi , tencuiala picata, si mobila umflată . Asociația a emis proces verbal de constatare, a emis preavize pentru toate apartamentele de deasupra, pentru a da voie sa se verifice de unde vine defectiunea, toti au fost de acord, doar cel care locuiește deasupra apartamentului inundat nu e de acord sa se spargă, ca la el nu sunt probleme, ap. cu probleme este la parter, etj.I nu este de acord decat daca sparg cei de deasupra adică etj. II, III si IV. Ce putem face? Instalatorul ne-a informat că în mod obișnuit întotdeauna se sparge si se verifica in primul apartament uscat. Dacă nu se da voie sa se spargă, sa se ajunga la partea comuna, de unde da stie Asociația cine este vinovat daca nu se da voie sa se verifice părțile comune ? Si cine trebuie să dea în judecată , Asociația sau proprietarul, daunele sunt ale proprietarului de fapt. Ce se poate face in continuare, pasii au fost urmați conform legii. Ce se mai poate face, amiabil deci nu se poate.
Manuela Rășină, administrator
Proprietarul este chemat in judecata.De ce nu detaliati despre ce incapere este vorba si care ar fi camera cu coloana tevi cea mai apropiata.Il chemati pe el in judecata. cel de desupra.
Daca nu vrea sa sparga sa dovedeasca el cumstie ca nu e vinovat.
De ce nu spargeti la dumneavoastea pe coloana si vedeti daca PICURA PE COLOANA DE TEVI.
Daca nu este apa pe coloana de tevi si nu picura atunci cel de la etajul 1 v-a inundat .
etajul 1 sa plateasca tot daca nu picura pe coloana.
Are dreptate administratorul ca primul unde este uscat este vinovat asta daca nu vine pe coloana de desupra.Nu are nimeni gura de vizitare la tevi?

legea 196/2018 [ link extern ]

art 30
4) În cadrul proprietății individuale, proprietarul are obligația să păstreze și să întrețină în stare
de funcționare și siguranță spațiile interioare, echipamentele și instalațiile din dotarea tehnică a
proprietății individuale, respectiv instalațiile sanitare, de încălzire, canalizare, alimentare cu energie electrică, gaz, apă, precum și altele de această natură, pe cheltuiala sa, astfel încât să nu aducă prejudicii celorlalți proprietari din condominiu.
(5) Dacă proprietarul unei locuințe ori al unui spațiu cu altă destinație provoacă daune oricărei
părți din proprietatea comună sau din proprietatea individuală a altui proprietar din condominiu,
respectivul proprietar are obligația să repare stricăciunile sau să suporte cheltuielile pentru lucrările de reparații
ART. 31
(1) Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociației de proprietari,
proprietarul este obligat să permită accesul președintelui sau al unui membru al comitetului
executiv, administratorului și al unei persoane calificate în realizarea lucrărilor de construcții/reparații, după caz, în proprietatea sa individuală, atunci când este necesar să se inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care se poate avea acces numai din respectiva proprietate individuală. Fac excepție cazurile de urgență când termenul pentru preaviz este de 24 de ore.
(2) În cazul în care proprietarul nu permite accesul în proprietatea sa, în conformitate cu prevederile alin. (1), acesta răspunde civil și penal, după caz, pentru toate prejudiciile create proprietarilor afectați, în condițiile legii.
(3) Proprietarii din condominiu care suferă un prejudiciu ca urmare a executării lucrărilor prevăzute la alin. (1) sunt despăgubiți de către asociația de proprietari, din fondul de reparații.

Sa someze presedinbtele sau adminulcu articolul 31 pe cel de la etaj 1
w_v_w_v, utilizator
Legea 196 din 2018 prevede si sanctionarea unor astfel de vecini:

Articolul 102
(1)Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa constituie, potrivit legii penale, infractiuni:
.............................................
d)nerespectarea de catre proprietari a prevederilor art. 31 alin. (1);
.......................................................
f)punerea in pericol de catre proprietari a integritatii structurale a condominiului sau a altor proprietati individuale, precum si a bunei functionari a instalatiilor aferente acestora;
.........................................................
(2)Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a)faptele prevazute la alin. (1) lit. d), f) si k), cu amenda de la 500 lei la 3.000 lei;
............................
(3)Sanctiunile pentru contraventiile prevazute la alin. (1) se aplica persoanelor fizice sau juridice vinovate.
(4)Constatarea contraventiilor prevazute la alin. (1), facuta la sesizarea oricarei persoane interesate sau din oficiu, precum si aplicarea sanctiunilor corespunzatoare se fac dupa cum urmeaza:
a)de catre Inspectoratul de Stat in Constructii in cazul faptelor prevazute la alin. (1) lit. f), g) si h);
b)de catre primari sau de imputernicitii acestora sau de catre Politia Locala in cazul faptelor prevazute la alin. (1) lit. a)-e), i)-m) si o)-s);
..............................
latka, moderator

latka a scris:

Legea 196 din 2018 prevede si sanctionarea unor astfel de vecini:

Articolul 102
(1)Urmatoarele fapte constituie contraventii, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat sa constituie, potrivit legii penale, infractiuni:
.............................................
d)nerespectarea de catre proprietari a prevederilor art. 31 alin. (1);
.......................................................
f)punerea in pericol de catre proprietari a integritatii structurale a condominiului sau a altor proprietati individuale, precum si a bunei functionari a instalatiilor aferente acestora;
.........................................................
(2)Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a)faptele prevazute la alin. (1) lit. d), f) si k), cu amenda de la 500 lei la 3.000 lei;
............................
(3)Sanctiunile pentru contraventiile prevazute la alin. (1) se aplica persoanelor fizice sau juridice vinovate.
(4)Constatarea contraventiilor prevazute la alin. (1), facuta la sesizarea oricarei persoane interesate sau din oficiu, precum si aplicarea sanctiunilor corespunzatoare se fac dupa cum urmeaza:
a)de catre Inspectoratul de Stat in Constructii in cazul faptelor prevazute la alin. (1) lit. f), g) si h);
b)de catre primari sau de imputernicitii acestora sau de catre Politia Locala in cazul faptelor prevazute la alin. (1) lit. a)-e), i)-m) si o)-s);
..............................

[/quot

w_v_w_v a scris:

Proprietarul este chemat in judecata.

In conditiile in care nu exista certitudinea statutului instalatiei care a generat inundatia,este hazardat a implica responsabilitatea proprietarului
Exista posibilitatea ca instalatia parte comuna sa fi generat inundatia caz in care responsabila este asociatia de proprietari
Partea interesata respectiv proprietarul prejudiciat este indreptatit in cazul in care nu poate solutiona amiabil sa se instituie cu pretentii impotriva vinovatului inclusiv prin instanta de
judecata
De ce este vinovata Asociatia, daca nu s-a putut constatat faptul ca inundatia provine de la partile comune. Exact acest lucru am explicat si am intrebat, eu sunt presedinte la asociatie, am urmat toti pasii conform legii 196/2018, am fost la sesizarea proprietarului in apartamet (la parter), s-a eliberat de catre asociatie PV de constatare daune, s-a emis mandate tuturor de pe coloana, pentru a se da voie sa se constate de unde este defectiunea. Toti cei de la etj.II, III si IV sunt de acord sa sparga doar cel de la etj.I care este deasupra apartamentului inundat nu da voie, A fost instalatorul care ne-a comunicat ca trebuie sa se sparga de la primul apartament uscat deci la etj.I si se merge in sus daca nu se gaseste defectinuea. Asociatia are responsabilitatea partilor comune, atat timp cat nu exista aceasta confirmare, inundatia poate proveni din cauze particulare., doar proprietarul poate da in judecata pe cel de deasupra, ca impiedica cu buna credinta aflarea cauzei inundatiei. Am sunat si la primarie la departamentul care se ocupa cu indrumarea asociatiilor si mi s-a spus ca in niciun caz nu aplica contraventii (conf.art.102) primaria prin politia locala. Ca daca nu se stie daca sunt partile comune ale condominiului, atunci doar proprietarul poate chema in judecata.