Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare ROI
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare ROI

Buna ziua,
O firma are 2 pc de lucru, la unul din ele se vrea program de la 8.30 la 17.30 cu pauza de 1 ora; la celalalt pc de lucru se vrea program de la 8.00-16.00 si de la 10-18 cu pauza de 30 min platita (in cadrul celor 8 ore). Vreau sa stiu daca este corect sa se faca asa ceva, cu cat timp inainte ar trebui anuntati salariatii si vreau un model de act aditional de modificare ROI .Multumesc
Este corect .... Conform art.117 C.mun., programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Daca programul de munca este mentionat in c.i.m., atunci anterior modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le modifice.

Nu este nevoie de act aditional la Reg. Intern intrucat acesta nu este un act bilateral.
Regulamentul intern se întocmeşte de către angajator, cu consultarea sindicatului sau a reprezentanţilor salariaţilor, după caz.

De asemenea, orice modificare ce intervine in continutul regulamentului intern este supusa procedurilor de informare stabilite la nivel de angajtor.