Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Este legal sa revand pantofi achizionati de la ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Este legal sa revand pantofi achizionati de la brand-uri populare precum Nike, Adidas?

Buna ziua,

Doresc sa imi creez un magazin online prin infiintarea unei intreprinderi individuale si sa revand pantofi cumparati de la brand-uri populare precum Nike, Adidas. Este legal? Ce probleme pot intampina?

Multumesc!
e legal, atata vreme cat nu vindeti marfa contrafacuta. fiindca aceste branduri isi controleaza distributia destul de atent, e bine sa intrati in lantul lor oficial, ca partener. contrar, ati putea fi acuzat de contrafacere chiar de producator
adriandimitriu, utilizator