avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatăl meu a trăit 15 ani în concubinaj cu o doamnă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatăl meu a trăit 15 ani în concubinaj cu o doamnă fără moștenitori, care a decedat. În ce calitate o poate moșteni?

Buna ziua! Tatal meu in varsta de 74 ani acum, a trait 15 ani in concubinaj cu o d.na singura,fara sot,fara copii.Aceasta imi era ca o a 2a mama.Intre timp aceasta a decedat, eu fiind singura care m.am ocupat de imormantare si toate cele necasare neavand pe nimeni altcineva.Acesteia i.a ramas o casa(undeva in provincie) si m.ar interesa in ce calitate tatal meu o poate mostenii pe aceasta,ei fiind practic in concubinaj de atatia ani?
Ultima modificare: Luni, 22 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu o poate mosteni daca sunt concubini.
Ultima modificare: Duminică, 21 Iulie 2019
Manuela Rășină, administrator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din păcate, concubinajul nu produce efecte juridice!
Ar fi trebuit să întocmească un testament, măcar olograf (scris, datat, semnat de către doamnă)!
În contextul arătat, ați putea obține cel mult cheltuielile de înmormântare, apreciez că are incidență gestiunea de afaceri, prevăzută de art 1330 Cod Civil!
Mentionez ca nu se punea problema decesului d.nei,acesta s.a produs in urma unei intoxicari cu fum,subit.Am mers la I.M.L am luat trupul,l.am imormantat crestineste.Nu are alte rude,mostenitori directi dar nici nu ma pot ingriji de casa si curtea ramase parasite neavand ceva la mana.Nu este ok nici ca primaria satului,statul sa.si insuseasca acel teren in lipsa unui proprietar care dupa mine,de drept este tatal meu acesta muncind in toti acesti ani acolo.El are casa lui,este batran, evident eu doresc sa ma ocup de acea gospodarie.

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Din păcate, concubinajul nu produce efecte juridice!
Ar fi trebuit să întocmească un testament, măcar olograf (scris, datat, semnat de către doamnă)!
În contextul arătat, ați putea obține cel mult cheltuielile de înmormântare, apreciez că are incidență gestiunea de afaceri, prevăzută de art 1330 Cod Civil!

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ca e corect sau nu, in lipsa unui testament chiar si olograf, mostenirea e vacanta si o va culege statul.
Nu conteaza cum a murit, tocmai ca moartea nu te intreaba daca esti pregatit si cum nu erau soti, sa o mosteneasca pe cale legala, trebuia sa fi facut un testament.

Pentru detalii privind ajutorul de inmormantare si cum il obtineti, cititi in link
[ link extern ]
Ultima modificare: Duminică, 21 Iulie 2019
gi-jane2, moderator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai cautati prin casa, poate gasiti un inscris, nu trebuie sa fie trecut sus ca este testament, important este sa rezulte vointa, sa fie datata si semnata. Data poate sa rezulte si din cuprinsul inscrisului, nu este bai daca nu este trecut jos.

Alte discuții în legătură

Uzucapiune garsoniera Nechifor Georgel Nechifor Georgel In cazul in care proprietarii unei garsoniere au decedat in cursul anului 2013, nu au avut copii, dar au avut frati si surori(eu sunt nepot), pot dobandi drept ... (vezi toată discuția)
Uzucapiunea in noul cod civil, ma incadrez la 10 ani? korpy korpy Buna ziua. In 2004 am cumparat o casa cu teren cu tot, intabulat cu carte funciara deci totul e in regula. Accesul la casa se face pe un drum comun cu un ... (vezi toată discuția)
Ce sanse am ?! Tulcea Detectiv particular Tulcea Detectiv particular In anul 1968 prin testament,bunica mea a lasat fratelui meu in plina proprietate cota indiviziva dintr-un imobil, constind dintr-un teren constructie in ... (vezi toată discuția)