avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aceeasi perioada de cotizare in Romania si in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aceeasi perioada de cotizare in Romania si in strainatate

Întrebare grea: Intre 2009 si 2015 inclusiv (7 ani) am cotizat la pensii si in România (contract cu Casa Pensii) si in străinătate(contract munca legal cu plata tuturor taxelor si impozitelor). Întrebarea este : cotizarea din România se cumulează cu perioada cotizantă din străinătate (adică 14 ani) sau nu, fiind perioade suprapuse ? Art.19 legea 263/2010 spune ca se cumulează perioadele (si/si) si NU ca se exclud (sau/sau) Evident, este in scopul stabilirii drepturilor de pensie
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: CrTeo , utilizator 11:48, 2 Februarie 2021


CrTeo a scris:

Întrebare grea: Intre 2009 si 2015 inclusiv (7 ani) am cotizat la pensii si in România (contract cu Casa Pensii) si in străinătate(contract munca legal cu plata tuturor taxelor si impozitelor). Întrebarea este : cotizarea din România se cumulează cu perioada cotizantă din străinătate (adică 14 ani) sau nu, fiind perioade suprapuse ? Art.19 legea 263/2010 spune ca se cumulează perioadele (si/si) si NU ca se exclud (sau/sau) Evident, este in scopul stabilirii drepturilor de pensie
Mulțumesc

Ultima modificare: Duminică, 4 August 2019
CrTeo, utilizator
Cotizarea din România nu se cumulează cu perioada cotizantă din străinătate daca vorbim despre aceeasi perioada ... se cumuleaza numai daca sunt perioade diferite.
Mulțumesc pt.raspuns. Însă in străinătate mi se ia în calcul stagiul de cotizare din România, prin E205 RO, inclusiv acea perioadă în discutie, 2009-2015. Cum respectă România regulamentul european dacă nu ia în calcul stagiul de cotizare din străinătate ?
Ultima modificare: Luni, 5 August 2019
CrTeo, utilizator
Vi se ia in considerare stagiu, daca nu sunt perioade suprapuse ...
Îmi cer scuze pt insistență. Dar perioada este luată în considerare în străinătate prin E205 RO care cuprinde și 2009-2015. E205RO cuprinde 2009-2015 plus restul stagiului cotizat in Romania. Perioada "suprapusă" este 2009-2015. In străinătate este luat în considerare TOTALUL stagiului de cotizare, chiar dacă doar 2009-2015 a fost plătit acolo. Dar prin formula de calcul, sunt platit doar pt cei 7 ani.
Unde este simetria in abordare ?
Ultima modificare: Luni, 5 August 2019
CrTeo, utilizator

Alte discuții în legătură

Studii universitare - vechime in munca gabigrecu gabigrecu Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, daca se poate. Am absolvit studiile universitare, cursuri de zi, in perioada cat eram pensionata ... (vezi toată discuția)
Calculul anilor (stagiului) de muncà MIHAILSANDULESCU MIHAILSANDULESCU Sînt cetàteam român cu domiciliul în stràinàtate si cu dublà cetàtenie, românà si francezà nàscut 26 februarie 1954. Pe 1 octombrie 2015 am iesit ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, pentru perioada de activitate italia ce formular ar ... cldtoncu@gmail.com cldtoncu@gmail.com Buna ziua, Pentru perioada de activitate Italia ce formular ar trebui sa am pentru calcularea vechimii din Romania, respectiv pensiei .Dispun de 202 SI 207 ... (vezi toată discuția)