Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aceeasi perioada de cotizare in Romania si in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aceeasi perioada de cotizare in Romania si in strainatate

Întrebare grea: Intre 2009 si 2015 inclusiv (7 ani) am cotizat la pensii si in România (contract cu Casa Pensii) si in străinătate(contract munca legal cu plata tuturor taxelor si impozitelor). Întrebarea este : cotizarea din România se cumulează cu perioada cotizantă din străinătate (adică 14 ani) sau nu, fiind perioade suprapuse ? Art.19 legea 263/2010 spune ca se cumulează perioadele (si/si) si NU ca se exclud (sau/sau) Evident, este in scopul stabilirii drepturilor de pensie
Mulțumesc

CrTeo a scris:

Întrebare grea: Intre 2009 si 2015 inclusiv (7 ani) am cotizat la pensii si in România (contract cu Casa Pensii) si in străinătate(contract munca legal cu plata tuturor taxelor si impozitelor). Întrebarea este : cotizarea din România se cumulează cu perioada cotizantă din străinătate (adică 14 ani) sau nu, fiind perioade suprapuse ? Art.19 legea 263/2010 spune ca se cumulează perioadele (si/si) si NU ca se exclud (sau/sau) Evident, este in scopul stabilirii drepturilor de pensie
Mulțumesc

CrTeo, utilizator
Cotizarea din România nu se cumulează cu perioada cotizantă din străinătate daca vorbim despre aceeasi perioada ... se cumuleaza numai daca sunt perioade diferite.
Mulțumesc pt.raspuns. Însă in străinătate mi se ia în calcul stagiul de cotizare din România, prin E205 RO, inclusiv acea perioadă în discutie, 2009-2015. Cum respectă România regulamentul european dacă nu ia în calcul stagiul de cotizare din străinătate ?
CrTeo, utilizator
Vi se ia in considerare stagiu, daca nu sunt perioade suprapuse ...
Îmi cer scuze pt insistență. Dar perioada este luată în considerare în străinătate prin E205 RO care cuprinde și 2009-2015. E205RO cuprinde 2009-2015 plus restul stagiului cotizat in Romania. Perioada "suprapusă" este 2009-2015. In străinătate este luat în considerare TOTALUL stagiului de cotizare, chiar dacă doar 2009-2015 a fost plătit acolo. Dar prin formula de calcul, sunt platit doar pt cei 7 ani.
Unde este simetria in abordare ?
CrTeo, utilizator