avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Bună ziua,
Lucrez la o firma care ne-a anunțat ca ne vor baga în șomaj sau în CFS de la 01 august pana pe 15 sept. Eu vreau sa rămân însărcinată și as vrea sa știu răspunsul la următoarele întrebări :
1. Dacă întru în șomaj sunt asigurata?
2. Dacă ma baga în CFS sunt asigurata sau trebuie sa îmi plătesc contribuțiile?
3. Am voie sa am întrerupere pentru a beneficia de indemnizație de creștere copil?
4. Dacă soțul ma trece ca și coasigurat eu trebuie sa îmi achit la ITM pentru a beneficia de indemnizație de creștere copil?

Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:13, 22 Iulie 2019
1. Dacă întru în șomaj sunt asigurata?


Pe perioada somajului sunteti asigurata , atat in sistemul de sanatate cat si in cel de pensii.


2. Dacă ma baga în CFS sunt asigurata sau trebuie sa îmi plătesc contribuțiile?


Sunteti asigurata in sistemul de sanatate.

3. Am voie sa am întrerupere pentru a beneficia de indemnizație de creștere copil?


Da, insa depinde si de perioada de interupere.

4. Dacă soțul ma trece ca și coasigurat eu trebuie sa îmi achit la ITM pentru a beneficia de indemnizație de creștere copil?


Contributiile nu se platesc la ITM si nici nu au legatura cu indemnizatia pentru CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil justme91 justme91 Buna ziua, as avea niste intrebari pentru cine poate sa-mi raspunda. Am lucrat pentru o perioada de 3 ani pentru un angajator, in martie am schimbat locul de ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil virginia g virginia g Sunt insarcinata si lucrez cu cm pe perioada determinata,adica pe 31 sept imi expira contractul,iar eu ar tb sa intru in prenatal pe 10 sept.Aangajatorul a ... (vezi toată discuția)
Casnica pe asigurarea sotului ContSters318961 ContSters318961 Buna ziua, Stau acasa,nu am lucrat niciodata,am 21 de ani si sunt insarcinata in 2 luni.Doresc sa va intreb daca pot trece pe asigurarea sotului?si daca,find ... (vezi toată discuția)