Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Bună ziua,
Lucrez la o firma care ne-a anunțat ca ne vor baga în șomaj sau în CFS de la 01 august pana pe 15 sept. Eu vreau sa rămân însărcinată și as vrea sa știu răspunsul la următoarele întrebări :
1. Dacă întru în șomaj sunt asigurata?
2. Dacă ma baga în CFS sunt asigurata sau trebuie sa îmi plătesc contribuțiile?
3. Am voie sa am întrerupere pentru a beneficia de indemnizație de creștere copil?
4. Dacă soțul ma trece ca și coasigurat eu trebuie sa îmi achit la ITM pentru a beneficia de indemnizație de creștere copil?

Mulțumesc!
1. Dacă întru în șomaj sunt asigurata?

Pe perioada somajului sunteti asigurata , atat in sistemul de sanatate cat si in cel de pensii.

2. Dacă ma baga în CFS sunt asigurata sau trebuie sa îmi plătesc contribuțiile?

Sunteti asigurata in sistemul de sanatate.

3. Am voie sa am întrerupere pentru a beneficia de indemnizație de creștere copil?

Da, insa depinde si de perioada de interupere.

4. Dacă soțul ma trece ca și coasigurat eu trebuie sa îmi achit la ITM pentru a beneficia de indemnizație de creștere copil?

Contributiile nu se platesc la ITM si nici nu au legatura cu indemnizatia pentru CCC.