Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Aplicare legea 129/2019
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Aplicare legea 129/2019

Ce avem de făcut, de raportat, de modificat în statut? Nu înteleg cine este beneficiarul real?
george-neagu, moderator
Legea 129/2019:
Art. 4
(1) În sensul prezentei legi, prin beneficiar real se înțelege orice persoană fizică ce deține sau controlează în cele din urmă clientul și/sau persoana fizică în numele căruia/căreia se realizează o tranzacție, o operațiune sau o activitate.

(2) Noțiunea de beneficiar real include cel puțin:
a) în cazul societăților prevăzute în Legea societăților nr. 31/1990, republicată, cu modificările și completările ulterioare:
1. persoana sau persoanele fizice care dețin ori controlează în cele din urmă o persoană juridică prin exercitarea dreptului de proprietate, în mod direct sau indirect, asupra unui număr de acțiuni sau de drepturi de vot suficient de mare pentru a-i asigura controlul ori prin participația în capitalurile proprii ale persoanei juridice sau prin exercitarea controlului prin alte mijloace, persoana juridică deținută sau controlată nefiind o persoană juridică înregistrată la registrul comerțului ale cărei acțiuni sunt tranzacționate pe o piață reglementată și care este supusă unor cerințe de publicitate în acord cu cele reglementate de legislația Uniunii Europene ori cu standarde fixate la nivel internațional. Acest criteriu este considerat a fi îndeplinit în cazul deținerii a cel puțin 25% din acțiuni plus o acțiune sau participația în capitalurile proprii ale persoanei juridice într-un procent de peste 25%;
2. persoana sau persoanele fizice ce asigură conducerea persoanei juridice, în cazul în care, după epuizarea tuturor mijloacelor posibile și cu condiția să nu existe motive de suspiciune, nu se identifică nicio persoană fizică în conformitate cu pct. 1 ori în cazul în care există orice îndoială că persoana identificată este beneficiarul real, caz în care entitatea raportoare este obligată să păstreze și evidența măsurilor aplicate în scopul identificării beneficiarului real în conformitate cu pct. 1 și prezentul punct;

b) în cazul fiduciilor:
1. constituitorul/constituitorii;
2. fiduciarul/fiduciarii;
3. protectorul/protectorii, dacă există;
4. beneficiarii sau, în cazul în care persoanele care beneficiază de construcția juridică sau entitatea juridică nu au fost încă identificate, categoria de persoane în al căror interes principal se constituie sau funcționează construcția juridică sau entitatea juridică;
5. oricare altă persoană fizică ce exercită controlul în ultimă instanță asupra fiduciei prin exercitarea directă sau indirectă a dreptului de proprietate sau prin alte mijloace;

c) în cazul entităților juridice precum fundațiile și al construcțiilor juridice similare fiduciilor, persoana fizică (persoanele fizice) care ocupă poziții echivalente sau similare celor menționate la lit. b);

d) în cazul persoanelor juridice, altele decât cele prevăzute la lit. a)-c), și al entităților care administrează și distribuie fonduri:
1. persoana fizică beneficiară a cel puțin 25% din bunurile, respectiv părțile sociale sau acțiunile unei persoane juridice sau ale unei entități fără personalitate juridică, în cazul în care viitorii beneficiari au fost deja identificați;
2. grupul de persoane în al căror interes principal se constituie ori funcționează o persoană juridică sau entitate fără personalitate juridică, în cazul în care persoanele fizice care beneficiază de persoana juridică sau de entitatea juridică nu au fost încă identificate;
3. persoana sau persoanele fizice care exercită controlul asupra a cel puțin 25% din bunurile unei persoane juridice sau entități fără personalitate juridică, inclusiv prin exercitarea puterii de a numi sau de a revoca majoritatea membrilor organelor de administrație, conducere sau supraveghere a respectivei entități.
Mulțumesc! Dar concret.....ce implicații sunt pt un ONG?
Prevederile Legii 129 / 2019 care au modificat OG 26 / 2000 au foarte mari neclaritati si nu se stie cum vor fi intepretate si aplicate, fiind destul de evident ca o interpretare literala a unora dintre ele duce la punerea multor ONG in imposibilitate de a mai activa. Prevederile au fost aspru criticate insa Parlamentul totusi le-a mentinut si Presedintele a promulgat legea. Nu e clar de exemplu daca la ONG care sunt militante si nu activeaza in beneficiul mutual al membrilro si nici a unor persoane determinabile in concret, se va considera ca nu se aplica acel concept neclar de "beneficiar real", sau se va merge pe acea exceptie in care in imposibilitatea determinarii benericiarului real in definitia principala, se vor asimila beneficiarilor reali membrii conducerii acelui ONG? In plus, ce se va intampla cu ONG umanitare care pot avea zeci sau sute de mii de beneficiari reali, sau cum ar putea practic sa ii cunoasca si declare ONG finantatoare, care nu sprijina direct persoane fizice, ci finanteaza alte ONG sau institutii publice care la randul lor sprijina persoane fizice? Sunt foarte multe intrebari la care inca este foarte greu de dat un raspus si deja si la nivel de instante judecatoresti se contureaza tot felul de interpretari divergente... va fi o vreme probabil un mare haos....
Mulțumesc!