avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Cafeneaua avocaţilor Instituire tutelă asupra unei persoane cu handicap ...
Discuție deschisă în Cafeneaua avocaţilor

Instituire tutelă asupra unei persoane cu handicap grav, la implinirea vârstei de 18 ani

Bună ziua.
Am un fiu cu handicap grav, iar in luna decembrie implineste 18 ani. Avem un certificat de handicap GRAV CU ASISTENT PERSONAL valabil până la implinirea vârstei de majorat eliberat de DGASPC Sibiu, incadrarea in grad fiind făcută printr-o sentință judecătorească dată in urmă cu cinci ani in care s-a interzis tăierea acestui grad de handicap până la implinirea vârstei de 18 ani . Ce demersuri trebuie să fac pentru punerea sub tutelă in vederea obținerii dreptului de a-l supraveghea/ingriji și după ce devine major.
Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Stoflea , utilizator 17:35, 19 Decembrie 2019
băiatul are discernământ?
adică handicapul este fizic sau/si mental?
pentru că există instituții diferite la care puteti apela: punerea sub interdicție, numirea unui curator.
Are handicap fizic ( osteogeneză imperfecta/boala oaselor de sticla, osteoporoză și câteva mai mici), plus ADHD, plus retard mental ușor ( IQ 58 )dar cu tulburări instrumentale si de comportament: dislalie, disgrafie, discalculie, labil psihic, instabil, incapabil de a anticipa rezultatele actiunilor lui, toleranță scăzută la frustrări, tendințe de autovătămare...

Geanina DRIAN a scris:

băiatul are discernământ?
adică handicapul este fizic sau/si mental?
pentru că există instituții diferite la care puteti apela: punerea sub interdicție, numirea unui curator.

În aceste condiții, puteți solicita punerea sub interdicție judecătorească, prevăzută de Codul Civil:

Ocrotirea interzisului judecătoresc
Art. 164
Condiţii
(1) Persoana care nu are discernământul necesar pentru a se îngriji de interesele sale, din cauza alienaţiei ori debilităţii mintale, va fi pusă sub interdicţie judecătorească.
(2) Pot fi puşi sub interdicţie judecătorească şi minorii cu capacitate de exerciţiu restrânsă.

Se formulează o cerere la Judecătoria de care aparțineți, la care se anexeză actele medicale.
Se va efectua și o expertiză medicală în cadrul procesului.
Mulțumesc.
Știu că se efectuează expertiză medicală pentru că am avut problemele cu DGASPC Sibiu și am rezolvat prin tribunal.
Acum, la instanță trebuie să duc și (incă) minorul de la primul termen ( pentru a evita o eventuală amânare) sau nu e obligatorie prezența acestuia și este in funcție de solicitările instanței?
De asemenea, dat fiind faptul că implinește 18 ani in decembrie, mă adresez instanței pentru minori, sau ,,adulți"? Până in noiembrie când va trebui să depunem dosarul pentru certificatul de handicap la ,,adulți" aș vrea să avem situația rezolvată.
Geanina DRIAN a scris:

În aceste condiții, puteți solicita punerea sub interdicție judecătorească, prevăzută de Codul Civil:

Ocrotirea interzisului judecătoresc
Art. 164
Condiţii
(1) Persoana care nu are discernământul necesar pentru a se îngriji de interesele sale, din cauza alienaţiei ori debilităţii mintale, va fi pusă sub interdicţie judecătorească.
(2) Pot fi puşi sub interdicţie judecătorească şi minorii cu capacitate de exerciţiu restrânsă.

Se formulează o cerere la Judecătoria de care aparțineți, la care se anexeză actele medicale.
Se va efectua și o expertiză medicală în cadrul procesului.

Ultima modificare: Vineri, 26 Iulie 2019
Stoflea, utilizator
Instanta va stabili termenul la care va audia bolnavul.
Dacă totuși îl prezentați la primul termen, va fi probabil audiat atunci.
Va adresati Judecatoriei, repartizarea se face electronic la completul secializat. Nu avem o Judecatorie pentru minori si una pentru majori.
Ultima modificare: Vineri, 26 Iulie 2019
Geanina DRIAN, Avocat

Alte discuții în legătură

Grad de handicap de contestat? Stoflea Stoflea Comisia de evaluare a persoanelor cu handicap pentru adulti a incadrat fiul meu in gradul ACCENTUAT, desi pana acum (pana la implinirea varstei de 18 ani) a ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara copil major handicap cata7219 cata7219 pentru un copil major (19 ani) cu handicap grav psihic tatal este obligat sa mai plateasca pensie alimentara si dupa implinirea varstei de 18 ani in cazul in ... (vezi toată discuția)
Punere sub interdictie? este singura solutie? sorina_h2004 sorina_h2004 Buna ziua, Baiatul meu a implinit 18 ani,are handicap grav cu insotitor,cod boala 5. Dupa ce am ridicat certificatul de grad mi s-a explicat ca singura ... (vezi toată discuția)