Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Grad de handicap de contestat?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Grad de handicap de contestat?

Comisia de evaluare a persoanelor cu handicap pentru adulti a incadrat fiul meu in gradul ACCENTUAT, desi pana acum (pana la implinirea varstei de 18 ani) a avut GRAV. Din 2015 avem o Hotarare de tribunal ramasa si dupa contestarea la Curtea de Apel care a statuat incadrarea minorului in gradul de handicap grav, permanent, si evaluarea IML solicitata de instanta, in care se spune ca problemele lui de sanatate (de atunci) impun ,,supravegherea permanenta, ceea ce este asimilabil cu încadrarea in grad de handicap grav; existența unei șanse de imbunătățire a stării de sănătate a minorului este improbabilă, astfel încât apreciem că acest grad de handicap este permanent". Referatele de acum depuse la dosarul de evaluare dau prognostic rezervat... Intre timp problemele pe linie psihica s-au agravat
Acum, la contestație, pot atașa și actele respective și altele care nu au fost reținute de comisia de evaluare? Pot trimite fisiere atasate cu respectivele documente (pe mail), daca e nevoie, pentru o mai bună întelegere... Este ok sa fac eu contestatia, avand în vedere ca fiul nu poate sa citeasca/scrie?
Acțiunea trebuie să o faceți în numele lui cu semnătura lui. Instanța va cere copia dosarului de la DGASPC.