avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exista un termen pentru formularea motivarii?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Exista un termen pentru formularea motivarii?

Buna ziua. Am avut un proces pentru care s-a dat hotararea in luna iulie 2018. De atunci tot asteptam motivarea. Am facut reveniri, fara niciun rezultat. Exista un termen prevazut de lege pentru formaularea motivarii? Cum pot escalada problema?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 16:43, 26 Iulie 2019
Buna ziua,

Puteti formula o cerere de urgentare a redactarii hotararii.
Am facut deja 3 cereri de urgentare. Nu s-a intamplat nimic. Maine se implineste fix 1 an de la emiterea hotararii.

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Puteti formula o cerere de urgentare a redactarii hotararii.


Doar la avocati se da curs favorabil la urgentari de regula.
Eu zic sa mai asteptati daca nu ati avut avocat tocmit ca sa se ocupe si de urgentarea redactarii hotararii.
Multumesc mult pentru raspuns.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Doar la avocati se da curs favorabil la urgentari de regula.
Eu zic sa mai asteptati daca nu ati avut avocat tocmit ca sa se ocupe si de urgentarea redactarii hotararii.

Un memoriu adresat conducerii tribunalului și apoi o sesizare la CSM.

Alte discuții în legătură

Sentinta nemotivata Dana Schiopu Dana Schiopu Buna ziua. Am o sentinta in proces de partaj care a durat 3 ani, sentinta pronuntata in iul 2019 si inca nu s-a motivat hotararea respectiva .(dupa 5-6 luni . ... (vezi toată discuția)
Termen editare motivare sentinta mjion mjion Buna ziua ! Va rog, am si eu o intrebare : S-a incheiat un proces penal la prima instanta, si s-a comunicat pe Ecris minuta incheierii impreuna cu sentinta, ... (vezi toată discuția)
Motivarea si redacatrea unei hotarari judecatoresti tvmnewnet@yahoo.com tvmnewnet@yahoo.com Am avut o cauza pe rolul Judecatoriei Tg.-Mures in care pe data de 04.04.2016 s-a pronuntat Hotarâre 1869/2016 04.04.2016. Desi au trecut deja doi ani si ... (vezi toată discuția)