Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exista un termen pentru formularea motivarii?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Exista un termen pentru formularea motivarii?

Buna ziua. Am avut un proces pentru care s-a dat hotararea in luna iulie 2018. De atunci tot asteptam motivarea. Am facut reveniri, fara niciun rezultat. Exista un termen prevazut de lege pentru formaularea motivarii? Cum pot escalada problema?
Multumesc.
Buna ziua,

Puteti formula o cerere de urgentare a redactarii hotararii.
Am facut deja 3 cereri de urgentare. Nu s-a intamplat nimic. Maine se implineste fix 1 an de la emiterea hotararii.

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

Puteti formula o cerere de urgentare a redactarii hotararii.

Doar la avocati se da curs favorabil la urgentari de regula.
Eu zic sa mai asteptati daca nu ati avut avocat tocmit ca sa se ocupe si de urgentarea redactarii hotararii.
Multumesc mult pentru raspuns.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Doar la avocati se da curs favorabil la urgentari de regula.
Eu zic sa mai asteptati daca nu ati avut avocat tocmit ca sa se ocupe si de urgentarea redactarii hotararii.

Un memoriu adresat conducerii tribunalului și apoi o sesizare la CSM.