Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Intrebare despre caz penal
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Intrebare despre caz penal

Am avut un accident sub influenta alcoolului, inca nu am avut prima audiere, avocatul mi-a zis ca o sa scap cu amenda fiind prima abatere...
Intrebarea mea este: As vrea sa ma inscriu in armata, va fi accidentul o problema?
Eu am indoieli seriose ca veti primi amenda penala.
Dar, daca va fi asa veti avea cazier.
M.Ap.N. - Condiţiile generale pe care trebuie să le îndeplinească o persoană pentru participarea la concursul pentru ocuparea unui post vacant sau temporar vacant
[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
De ce spuneti ca aveti indoieli?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Eu am indoieli seriose ca veti primi amenda penala.
Dar, daca va fi asa veti avea cazier.

Presupun ca este vorba de un eveniment rutier nu de un accident de munca. Daca este AM este greu de crezut ca procurorul de caz nu va declansa o cercetare penala.
Nu precizati amanuntele producerii evenimentului si nici elemente din PV incheiat de politie. Dosarul va fi analizat de procurorul de caz si acesta este singurul in masura sa decida.
Bunaziua,
Si daca nu primesc amenda penala atunci ce se intampla?

Andrei135246 a scris:

De ce spuneti ca aveti indoieli?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Eu am indoieli seriose ca veti primi amenda penala.
Dar, daca va fi asa veti avea cazier.