Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Durata cercetare penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Durata cercetare penala

Buna ziua
De doi ani si jumatate am permisul de conducere suspendat pe motiv de conducere sub influenta alcoolului , precizez ca nu am fost gasit la volan ci doar legam o chinga sa ridic masina pe platforma ea fiind in afara carosabilului , persoana care a condus a fost in termen de 24 ore sa isi declare accidentul daca se poate numi asa nefiind implicate alte masini sau victime ci doar o iesire in decor la doua dimineata , nu am fost crezut ca nu am condus eu si de doi ani si jumatate nu am permis nici dovada si nici nu am fost inca trimis in tribunal sa ma apar , este normal sa dureze atat cercetarea mea penala , ce sa fac ?
Nu exista un termen stabilit in CpP pentru termen de finalizare a unei cercetari penale.
Politia trebuia sa mentioneze in PV de cercetare cum ati fost gasit si faptul ca ati declarat/ cand ati declarat evenimentul rutier. Dvs. puteati verifica ce a scris politistul inainte de a semna PV.
Puteti depune o nota scrisa la parchet, in atentia prim-procuror si sa solicitati sa vi se comunice stadiul cercetarii.