Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia

Buna ziua! Am primit o convicare conform art251. Aliniatul 2 din codul muncii precum ca voi fi cercetata disciplinar pt nerespectarea preavizului si absentarea 3 zile de la fostul loc de munca. Mentionez faptul ca pe data de 8.07.2019 m - am prezentat la fostul loc de munca unde mi am depus demisia informand ca nu pot sta in preaviz deoarce pe data de 9.07.2019 trebuie sa incep la actualul loc de munca. Vreau sa stiu ce masuri, sanctiuni voi primii de la fostul angajator.??
Preavizul este prevazut in Contractul dumneavoastra de munca si nu poate depasii 20 de zile lucratoare

Nerespectarea de catre angajat a termenului de preaviz, fara motive intemeiate, echivaleaza cu absentarea nemotivata de la locul de munca. De aici, angajatorul poate porni procedura de cercetare disciplinare.

Cu titlu de excepție, salariatul nu este obligat să respecte termenul de preaviz în condițiile prevăzute de art. 81 alin. 7 din Codul Muncii, și anume, dacă angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.

Art. 248. Codul Muncii
(1) Sanctiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul in cazul in care salariatul savarseste o abatere disciplinara sunt:
a) avertismentul scris;
b) retrogradarea din functie, cu acordarea salariului corespunzator functiei in care s-a dispus retrogradarea, pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile;
c) reducerea salariului de baza pe o durata de 1-3 luni cu 5-10%;
d) reducerea salariului de baza si/sau, dupa caz, si a indemnizatiei de conducere pe o perioada de 1-3 luni cu 5-10%;
e) desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.
(2) In cazul in care, prin statute profesionale aprobate prin lege speciala, se stabileste un alt regim sanctionator, va fi aplicat acesta.
(3) Sanctiunea disciplinara se radiaza de drept in termen de 12 luni de la aplicare, daca salariatului nu i se aplica o noua sanctiune disciplinara in acest termen. Radierea sanctiunilor disciplinare se constata prin decizie a angajatorului emisa in forma scrisa.

Deci veti fi sanctionata in functie de aceste dispozitii ,dar atentie uitati-va cu atentie in Contractul de munca sau Contractul Colectiv de Munca dupa caz care este termenul de preaviz stabilit

ATENTIE !!! Sanctiunea o puteti contesta la Instanta
Rusu Adriana a scris:

Buna ziua! Am primit o convicare conform art251. Aliniatul 2 din codul muncii precum ca voi fi cercetata disciplinar pt nerespectarea preavizului si absentarea 3 zile de la fostul loc de munca. Mentionez faptul ca pe data de 8.07.2019 m - am prezentat la fostul loc de munca unde mi am depus demisia informand ca nu pot sta in preaviz deoarce pe data de 9.07.2019 trebuie sa incep la actualul loc de munca. Vreau sa stiu ce masuri, sanctiuni voi primii de la fostul angajator.??

DenisRif, utilizator