Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartament inundat, proprietarul de deasupra plecat in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartament inundat, proprietarul de deasupra plecat in strainatate - ce fac?

Apartamentul meu a fost inundat - plafoane si pereti baie, dormitor, holuri, sufragerie - de catre vecinul de deasupra, care e plecat in Italia si nu a lasat nici un telefon de contact.
Administratorul si presedinta blocului spun ca nu au de unde sa il contacteze si refuza sa opreasca apa motivand ca nu se poate lasa un bloc de 8 etaje fara apa.
Intre timp apartamentul s-a degradat total, a aparut mucegaiul, ma tem si de probleme la instalatia electrica.
Ce se poate face?
E vreo posibilitate de a intra in apartamentul respectiv si a remedia defectiunea? Daca da, cum?
Daca nu, ce am de facut ca sa nu mi se distruga total apartamentul?
Multumesc!
retzy, utilizator
Doar sa obtineti hotarare judecatoreasca de urgenta v-ar ajuta dar este complicat.
Este dificil sa patrundeti in proprietate in lipsa si fara acordul proprietarului
Incercati sa cautati persoane de contact,rude eventual interesati-va unde domiciliaza proprietarul
In conditiile in care nu cunoasteti statutul instalatiei care a generat inundatia,nu aveti de unde sa cunoasteti exact partea responsabila
Daca apartamentul nu este locuit ,instalatia nu a fost utilizata exista posibilitatea sa fi cedat partea comuna si atunci responsabila este asociatia de proprietari
Deci daca proprietarul nu este de gasit si nu are rude/prieteni in tara carora sa le fi lasat o cheie, eu doar stau si ma uit cum imi cad tavanul si peretii?
M-ar fi interesat o solutie urgenta, imi curge apa prin plafoane; nu speculatii despre conducte principale sau nu!
Solutia prin instanta nu este speculatie doar ca este mult mai complicata decat pare.
Ar fi bine sa adresati de urgenta o cerere asociatiei si sa va raspunda de urgenta.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Administratorul si presedinta spun ce vor nu vedeti.
Discutii mai vechi www.avocatnet.ro/forum/discu...

Legea 196 [ link extern ]

ART. 31
(1) Cu un preaviz motivat scris de 5 zile emis de comitetul executiv al asociației de proprietari,
proprietarul este obligat să permită accesul președintelui sau al unui membru al comitetului
executiv, administratorului și al unei persoane calificate în realizarea lucrărilor de
construcții/reparații, după caz, în proprietatea sa individuală, atunci când este necesar să se
inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care se poate avea acces numai din respectiva proprietate individuală. Fac excepție cazurile de urgență când termenul pentru preaviz este de 24 de ore.
(2) În cazul în care proprietarul nu permite accesul în proprietatea sa, în conformitate cu
prevederile alin. (1), acesta răspunde civil și penal, după caz, pentru toate prejudiciile create
proprietarilor afectați, în condițiile legii.

articol 30 legea 196/2018
(5) Dacă proprietarul unei locuințe ori al unui spațiu cu altă destinație provoacă daune oricăreipărți din proprietatea comună sau din proprietatea individuală a altui proprietar din condominiu,respectivul proprietar are obligația să repare stricăciunile sau să suporte cheltuielile pentru lucrările de reparații.

Sa cheme presedinta sau administratorul politia locala si intra de fata cu ei.
w_v_w_v, utilizator