Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Deținere substanță susceptibilă de a avea efect ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Deținere substanță susceptibilă de a avea efect psihoactiv

Este interzisa deținerea de substanțe cu efect psihoactiv in legea 143/2000. Acestea sunt introduse în tabelele 1-3, precum și precursorii acestora. Tabelul 4.
Spre exemplu LSD-ul ( (+)-Lysergide (LSD) = (+) N, N-diethyllysergamide (d-lysergic acid diethylamide) este clar interzis. Este interzisa și deținerea de derivați ai acestora, așa-numitele "research chemicals", cum ar fi 1P-LSD (1-propionyl-lysergic acid diethylamide) ?

Întreb deoarece am găsit următorul text:

"În data de 12 septembrie 2018, Înalta Curte de Casație și Justiție – Completul pentru dezlegarea unor chestiuni de drept a decis că Procurarea de produse susceptibile de a avea efecte psihoactive de către consumatorul final în vederea consumului propriu, efectuată exclusiv în acest scop, nu constituie operațiune cu produse în sensul art. 2, lit.b din Legea nr. 194/2011 și nu intră sub incidența dispozițiilor art. 16, alin. 1 din același act normativ. Această decizie devine obligatorie de la data publicării în Monitorul Oficial al României".

Același lucru se aplică și pentru 0-Acetilpsilocina (4-AcO-DMT)? In anexa legii 143/2000 se găsește DMT, Psilocine și Psilocybine, dar având o compoziție chimică diferită de 4-AD.

Psilocine = 3-(2 dimethylaminoethyl)-4-hydroxyindole
Psilocybine = 3-(2 dimethylaminoethyl) indol-4-yl dihydrogen phosphate
DMT = MT = N, N-dimethyltryptamine

4-AcO-DMT = 4-Acetoxy-N,N-dimethyltryptamine, 3-(2'-dimethylaminoethyl)-4-acetoxy-indole

4-AcO-DMT este o substanță interzisa întrucât conține dimethyltryptamine?

Iar acel text de mai sus se referea strict la legea 194/2011, neavând nicio legătură cu legea 143/2000?
Ati observat bine.
Nu este vorba de Legea 143.