Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,

In 2014 s-a stins din viata tatal meu si am facut o succesiune pentru un imobil pe care il detinea.

In 2016 s-a stins din viata bunicul patern iar acum rudele din partea tatalui meu doresc sa deschida/inceapa o succesiune.

Eu nu doresc nici o cota parte din bunurile bunicului si as vrea sa refuz/renunt.

Este posibil acest lucru?

Imi v-a afecta succesiunea pentru imobilul tatalui?
Nu vă va afecta cu nimic, pentru că sunt mosteniri diferite.
Puteti da declarație de renunțare la moștenirea bunicului.
Va multumesc din suflet pentru raspuns!

Aceasta declaratie se poate face la notar chiar daca nu au depus inca actele ceilalti mostenitori?

raluk0207 a scris:

Nu vă va afecta cu nimic, pentru că sunt mosteniri diferite.
Puteti da declarație de renunțare la moștenirea bunicului.

Declarația de renunțare se face numai la notar.
Veti avea nevoie de actul de identitate, certificatul dvs de naștere, și certificatele de deces ale tatălui și bunicului.
Ulterior, declarația dvs va fi depusă împreună cu restul documentelor de către ceilalți moștenitori, când vor dezbate succesiunea după bunic.