avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua,

In 2014 s-a stins din viata tatal meu si am facut o succesiune pentru un imobil pe care il detinea.

In 2016 s-a stins din viata bunicul patern iar acum rudele din partea tatalui meu doresc sa deschida/inceapa o succesiune.

Eu nu doresc nici o cota parte din bunurile bunicului si as vrea sa refuz/renunt.

Este posibil acest lucru?

Imi v-a afecta succesiunea pentru imobilul tatalui?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 12:15, 3 August 2019
Nu vă va afecta cu nimic, pentru că sunt mosteniri diferite.
Puteti da declarație de renunțare la moștenirea bunicului.
Va multumesc din suflet pentru raspuns!

Aceasta declaratie se poate face la notar chiar daca nu au depus inca actele ceilalti mostenitori?



raluk0207 a scris:

Nu vă va afecta cu nimic, pentru că sunt mosteniri diferite.
Puteti da declarație de renunțare la moștenirea bunicului.

Declarația de renunțare se face numai la notar.
Veti avea nevoie de actul de identitate, certificatul dvs de naștere, și certificatele de deces ale tatălui și bunicului.
Ulterior, declarația dvs va fi depusă împreună cu restul documentelor de către ceilalți moștenitori, când vor dezbate succesiunea după bunic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire Crisant76 Crisant76 Cum pot deveni mostenitoare si care sunt pasii de urmat?Sora tatalui meu ,sotul acesteia si unicul fiu ,su decedat.Unchiul in 2009,matusa in 2014 si fiul in ... (vezi toată discuția)
Succesiune -drept nepot imperia imperia Bunicul meu e decedat de 2 ani. Bunica este in viata, insa imobilul era pe numele bunicului. Singurul copil al lor este si el decedat. Eu nu stiu cum ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire Ancuta93 Ancuta93 Buna ziua. In urma cu doua luni (iulie 2013) a decedat tatal meu iar unul din fratii lui doreste sa facem dezbaterea succesiunii dupa bunica mea paterna , ... (vezi toată discuția)