Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

Buna ziua. In urma tractarii unei remorci neinmatriculate, mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 90 de zile, cu verificare a cunoasterii regulilor de circulatie, conform art. 106 din O.U.G 195/2002. Va rog, daca puteti, sa imi explicati ce inseamna acest lucru. Daca iau testul 13/15, imi pot recupera permisul dupa 30 de zile? Mentionez faptul ca in urma acestei cauze, am avut dosar penal, unde s-a decis scoaterea de sub urmarire penala. Va multumesc.
In cazul in care sunteti cercetat penal si procurorul decide scoaterea de sub urmarire sau clasarea dosarului, este obligatoriu acest test de verificare cunostinte, in perioada de suspendare. Daca nu il promovati, vi se prelungeste perioada de supendare cu inca 30 de zile,
Multumesc pentru timpul acordat. Am fost cercetat penal, instanta a decis scoaterea de sub urmarire penala. Decizia a fost de suspendare a permisului pentru 90 de zile cu examen, cf. art. 106 din oug 195/2002. Vreau sa stiu daca pot recupera permisul de conducere dupa promovarea testului. Sau iau testul si tot mai astept 90 de zile? Multumesc.

Avocat Draghici Cornelia a scris:

In cazul in care sunteti cercetat penal si procurorul decide scoaterea de sub urmarire sau clasarea dosarului, este obligatoriu acest test de verificare cunostinte, in perioada de suspendare. Daca nu il promovati, vi se prelungeste perioada de supendare cu inca 30 de zile,