avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat

Buna ziua. In urma tractarii unei remorci neinmatriculate, mi-a fost suspendat permisul de conducere pe o perioada de 90 de zile, cu verificare a cunoasterii regulilor de circulatie, conform art. 106 din O.U.G 195/2002. Va rog, daca puteti, sa imi explicati ce inseamna acest lucru. Daca iau testul 13/15, imi pot recupera permisul dupa 30 de zile? Mentionez faptul ca in urma acestei cauze, am avut dosar penal, unde s-a decis scoaterea de sub urmarire penala. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: floreradiana , utilizator 18:59, 5 August 2019
In cazul in care sunteti cercetat penal si procurorul decide scoaterea de sub urmarire sau clasarea dosarului, este obligatoriu acest test de verificare cunostinte, in perioada de suspendare. Daca nu il promovati, vi se prelungeste perioada de supendare cu inca 30 de zile,
Multumesc pentru timpul acordat. Am fost cercetat penal, instanta a decis scoaterea de sub urmarire penala. Decizia a fost de suspendare a permisului pentru 90 de zile cu examen, cf. art. 106 din oug 195/2002. Vreau sa stiu daca pot recupera permisul de conducere dupa promovarea testului. Sau iau testul si tot mai astept 90 de zile? Multumesc.

Avocat Draghici Cornelia a scris:

In cazul in care sunteti cercetat penal si procurorul decide scoaterea de sub urmarire sau clasarea dosarului, este obligatoriu acest test de verificare cunostinte, in perioada de suspendare. Daca nu il promovati, vi se prelungeste perioada de supendare cu inca 30 de zile,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testare obligatorie ptr. restituire permis reținut? seduardg@yahoo.co.uk seduardg@yahoo.co.uk Bună ziua, Vă rog să mă lămuriți referitor articolul din Regulamentul OUG 185/2002: Art. 219. (1) Restituirea permisului de conducere se dispune de ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis pe 2 luni teleman teleman buna ziua ,mi-a fost suspendat permisu de conducere pe doua luni pentru ocolirea limitatoarelor de viteza la trecerile de pietoni si as vrea sa stiu dak tre sa ... (vezi toată discuția)
Renuntare urmarire penala SorinRBS SorinRBS Buna ziua, Vineri 08.09.2017 am termen la judecatoria Cornetu pentru renuntare la urmarire penala in legatura cu un dosar de conducere fara permis. Sa ... (vezi toată discuția)