Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Custodie comuna al copilului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Custodie comuna al copilului

Salut , daca copilul e in custodie comuna , trebuie dat bani mamei copilului ? Sau pensia alimentara ? Atâta timp cat tatăl contribuie la toate costurile copilului
Buna ziua,
Cum ati stabilit asta, prin conventie intre tata si mama sau la notar/judecatorie?
Domiciliul, locuinta, unde o are?
Ionut.ion, utilizator
Notar, locuința o are la mama
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Cum ati stabilit asta, prin conventie intre tata si mama sau la notar/judecatorie?
Domiciliul, locuinta, unde o are?

Si in cuprinsul hotărâri, înțelegeri, la notar ati stipulate plata pensiei alimentare de vreo parte?
Sau participare in vreun fel la cheltuielile cu întreținerea, educația, etc. copilului?
Da , dar partecip si la cheltuielile educației copilului . Si la alte cumparaturi , de la care am păstrat mereu bonurile .

Ionut.ion a scris:

Si in cuprinsul hotărâri, înțelegeri, la notar ati stipulate plata pensiei alimentare de vreo parte?
Sau participare in vreun fel la cheltuielile cu întreținerea, educația, etc. copilului?

Daca ati stabilit plata pensiei alimentare sub forma de o suma lunara ce trebuie data mamei...atunci trebuie sa o dati, chiar daca participati la celelalte cheltuieli ( imbracaminte, tabara, meditatii...). Prin plata acestei sume puteti reduce celelalte sume platite pentru edicatie..., suma deja platita trebuind sa mearga acolo...
Daca ati stabilit doar sa participati la cheluielile de educatie, etc. ale copilului...atunci participati doar la astea, jumatate din ele de fiecare parte, in functie de veniturile fiecaruia.
Puteti merge la un avocat cu acel contract* care sa va explice exact ca ati semnat si ce drepturi si obligati aveti, daca nu sunteti sigur.
Ionut.ion, utilizator