avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Custodie comuna al copilului
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Custodie comuna al copilului

Salut , daca copilul e in custodie comuna , trebuie dat bani mamei copilului ? Sau pensia alimentara ? Atâta timp cat tatăl contribuie la toate costurile copilului
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 08:14, 9 August 2019
Buna ziua,
Cum ati stabilit asta, prin conventie intre tata si mama sau la notar/judecatorie?
Domiciliul, locuinta, unde o are?
Ultima modificare: Miercuri, 7 August 2019
Ionut.ion, utilizator
Notar, locuința o are la mama
Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Cum ati stabilit asta, prin conventie intre tata si mama sau la notar/judecatorie?
Domiciliul, locuinta, unde o are?

Si in cuprinsul hotărâri, înțelegeri, la notar ati stipulate plata pensiei alimentare de vreo parte?
Sau participare in vreun fel la cheltuielile cu întreținerea, educația, etc. copilului?
Da , dar partecip si la cheltuielile educației copilului . Si la alte cumparaturi , de la care am păstrat mereu bonurile .

Ionut.ion a scris:

Si in cuprinsul hotărâri, înțelegeri, la notar ati stipulate plata pensiei alimentare de vreo parte?
Sau participare in vreun fel la cheltuielile cu întreținerea, educația, etc. copilului?

Daca ati stabilit plata pensiei alimentare sub forma de o suma lunara ce trebuie data mamei...atunci trebuie sa o dati, chiar daca participati la celelalte cheltuieli ( imbracaminte, tabara, meditatii...). Prin plata acestei sume puteti reduce celelalte sume platite pentru edicatie..., suma deja platita trebuind sa mearga acolo...
Daca ati stabilit doar sa participati la cheluielile de educatie, etc. ale copilului...atunci participati doar la astea, jumatate din ele de fiecare parte, in functie de veniturile fiecaruia.
Puteti merge la un avocat cu acel contract* care sa va explice exact ca ati semnat si ce drepturi si obligati aveti, daca nu sunteti sigur.
Ultima modificare: Vineri, 9 August 2019
Ionut.ion, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme de familie intre tineri victoria53 victoria53 Va rog daca cineva ma poate lamuri in anumite chestinuni legale.Doi tineri casatoriti care au un copil nu se inteleg de mult timp dar nu au divortat si stau in ... (vezi toată discuția)
Pensie intretinere in natura kromred kromred Am obligatia unei pensii de intretinere in natura stabilita de comun acord la notar in urma divortului. Eu am platit-o in fiecare luna atat cat s-a putut ... (vezi toată discuția)
In caz de custodie comuna se mai plateste pensie alimentara DogaruValentin DogaruValentin Buna seara,am si eu o nelamurire:in cazul unui divort in care se ajunge la custodie comuna mai trebuie platita pensie alimentara?Multumesc (vezi toată discuția)