Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pontaj ore obligatori
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pontaj ore obligatori

Bună ziua am o întrebare conform legii trebuie sa muncești 40 de ore pe săptămână la contract full-time adică 160 de ore pe luna ? Asta înseamnă 20 de zile lucrătoare într-o lună dar sunt și lunii care au că zile lucrătoare fara sâmbete 22 de zile lucrătoare sau 23 de zile lucrătoare menționez fara sâmbete asta înseamnă că depășesc cele 160 de ore pe luna nu ar trebui să mă plătească în plus că la bonurile de masa îmi dă ex când este luna de 20 de zile lucrătoare fara sâmbete i-au 20 de bonuri când este luna de 22 de zile lucrătoare fara sâmbete i-au 22 de bonuri nu mai salariul rămâne ne schimbat au spus că nu am dreptate ? Cei de la munca
Au dreptate cei de la serviciul dvs. ... salariul ramane neschimbat in astfel de situatii, iar numarul de bonuri de masa difera de la o luna la alta in functie de numarul de zile lucratoare ale lunii respective.
Dar cum se numește legea art ?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Legea 165/2018
Art. 12
(1) Tichetele de masă pe suport hârtie se distribuie de către angajator, lunar, în ultima decadă a fiecărei luni, pentru luna următoare.

(2) În condițiile prevăzute la alin. (1), angajatorul distribuie, pe salariat, un număr de tichete de masă corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.