avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Abuz de incredre
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Abuz de incredre

Buna ziua, vreau sa incep postarea spunand ca eu sunt vinovat. Privind retroactiv, a fost o lipsa total de judecata sa petrec timp in preajma acestui indivit pe care acum il consider un psihopat. Acestea fiind spuse, comentariile in care sa-mi atrageti atentia ca eu sunt vinovat nu isi au rostul, vreau doar sa stiu cum ies din aceasta incurcatura cu acest psihopat.

Am plecat numai doi la munte urmand sa ne intalnim cu alti 5 oameni la destinatie. Am facut o oprire pe drum, ne-am plimbat cu bicicletele apoi in masina, aproape de destinatia finala, ne-am certat si m-a lasat la marginea drumului noaptea fara niciun bagaj, la multe ore distanta de casa. El mi-a vorbit urat ore in sir, tot drumul cu masina si toata plimbarea cu bicicletele, i-am atras atentia de mai multe ori dar degeaba. Luasem hotararea sa il suport pana acasa iar apoi sa nu-i mai vorbesc niciodata. Insa el nu s-a calmat, imi vorbea din ce in ce mai urat, m-am enervat, i-am vorbit si eu urat si imediat a oprit masina, m-a dat jos si a plecat in viteza cu toate bagajele mele. Urma sa petrecem doua zile intr-o zona fara semnal GSM, mi se pare ca am procedat bine sa plec si sa-mi salvez pielea.

Dupa cateva zile cand el s-a intors in Bucuresti a contactat-o pe prietena mea, pe care o cunostea, sa vina sa ia bagajele si mi-a transmis ca trebuie sa ii achit o dauna. Fiind intr-o situatie destul de rea, obiecte scumpe care nu imi apartineau erau la el, am confirmat ca ii voi plati dauna, crezand ca aceasta este imaginara. Apoi el a trimis niste poze cu masina avariata foarte putin si o estimare de pret exagerata, i-am transmis ca ii platesc, daca are o factura sa-mi justifice suma. Aici lucrurile au luat o intorsatura urata, el insistand sa-i platesc pe vorbe acea suma, sa-i fac plata in cont, fara factura sau deviz.
Eu nu i-am platit fara documente justificative. Cele mai valoroase obiecte din masina lui, printre care o bicicleta, erau ale prietenei mele chiar daca ea nu a fost cu noi, era plecata din tara. S-a dus sa ia bagajele, el i-a dat tot ce era al ei si cam tot ce era al meu mai putin cateva obiecte de valoare (electronice), care imi apartin si valoreaza mult. Aceste obiecte erau cam singurele care l-ar fi interesat pe el, dorea sa isi cumpere si el, dar i se pareau prea scumpe. Acum le-a primit gratis. Ultima conversatie dintre ei doi a fost cand prietena mea i-a scris ce obiecte au ramas la el, iar el a raspuns scurt ca eu am contul lui bancar, sa-i platesc.
I-am scris eu, am mentionat articolul 238 din codul penal, abuzul de incredere, el m-a ignorat si m-am dus la politie sa depun plangere. El s-a prezentat la politie si a afirmat cu nonsalanta ca i-a dat toate bagajele prietenei mele, nu a ramas nimic la el si ca eu i-am avariat masina. Initial eu nu-l crezusem ca masina are ceva, insa dupa prima mea vizita la politie am trecut prin fata casei lui si masina chiar este avariata, nu mult, doar daca te uiti de aproape, cred ca se poate repara cu 100-300 lei. Din ce inteleg de la el, dauna aceasta s-a produs la munte, unde nu era niciun martor, nu stiu daca are de gand sa vina cu vreun martor mincinos, cert e ca nu exista probe reale sa ma acuze pe mine. Dauna este atat de mica incat e mai avantajos pentru mine sa o platesc, chiar daca o supraevalueaza de 3-4 ori, ar fi multa bataie de cap sa particip la un proces in alt judet, foarte departe de casa, sa platesc avocat, apoi sa-l dau in judecata sa obtin cheltuielile de judecata dupa vreo 3-4 ani de litigiu.
Pentru a sustine plangerea mea eu am o poza trimisa de el cu electronicele mele, mesajele in care imi cere bani pentru ele si marturia prietenei mele care nu a luat in realitate acele bunuri si nici nu le-a gasit acasa cand s-a intors in tara, au ramas la el. Dar eu nu am facturi si acte de provenienta, le-am luat la mana a doua de pe OLX, nu stiu daca este suficient pentru a dovedi infractiunea.

Individul are multe infractiuni la activ, multe constructii fara autorizatie pe care eu le pot dovedi cu martori si fotografii, fals si uz de fals plus multe contraventii mai putin importante. Insa eu nu vreau sa sap groapa mai adanc facand alte plangeri sau incercand sa-l santajez cumva, vreau doar sa imi recuperez bunurile si sa nu mai aud de el.

Ce ma sfatuiti sa fac? Oare un avocat m-ar ajuta in acest stadiu al anchetei?



Alte discuții în legătură

Lovit pe trecerea de pietoni, auto nu a oprit. sorcy3k sorcy3k In timp ce traversam pe culoarea verde o trecere de pietoni, mergand pe langa bicicleta mea, am fost lovit de o masina ce nu mi-a acordat ... (vezi toată discuția)
Biciclist lovit pe trecere T3ckTon1k T3ckTon1k Buna ziua! Ieri am avut un accident. Circulam regulamentar in oras pe banda 3 cand, brusc imi sare in fata o bicicleta. Aceasta circula fara nici un semn ... (vezi toată discuția)
Lmplicat intr-un accident rutier fara voia mea mitilias mitilias buna ziua ! ieri am fost implicat intr-un accident rutier fara voia mea ...ajuns in apropierea unei intersectii semaforizate , circulam pe banda 1 ,sens ... (vezi toată discuția)