avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Cum pot deveni mostenitoare si care sunt pasii de urmat?Sora tatalui meu ,sotul acesteia si unicul fiu ,su decedat.Unchiul in 2009,matusa in 2014 si fiul in 2019,fiul nefiind casatorit si neavand Nico copii.Ce pot face pt a deveni mostenitoare?Mentionez ca la data decesului tuturor Eu nu ma aflam in tara.Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:07, 13 August 2019
Va adresați unui birou notarial pentru dezbaterea succesiunii după matusa și var.
Dacă va înțelegeți bine cu ceilalți, poate sunt dispuși să renunțe, când veti dezbate mostenirile. Însă oricum, vor trebui să fie prezenți.
In caz de neînțelegeri, rezolvați doar pe cale judecătorească.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! vă rog, să mă ajuțai în a descâlci o problemă, ... reliana reliana Bună ziua! Vă rog, să mă ajuțai în a descâlci o problemă, mulțumindu-vă anticipat pentru sprijin. Una dintre rudele mele, vărul meu, a consultat ... (vezi toată discuția)
Mostenire, succesiune? goghita goghita Am ingrijit mai multi ani pe unchii mei (matusa e sora bunicii, pe linie materna). Nu aveau copii. Matusa, ruda mea de sange, de altfel a decedat. Dupa 6 ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune - in instanta Mostenirea nu se poate dezbate la notar, deoarece exista divergente intre parti. In situatie avem: 1 bunic decedat, 1 bunica: sotie supravietuitoare. ... (vezi toată discuția)