Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... instituția publică poate achita salariaților ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

instituția publică poate achita salariaților diferențe salariale ?

Vă rugăm din tot sufletul să ne ajutați cu câteva sfaturi, cum să se procedeze în cazurile următoare:
- caz 1 - un salariat a câștigat în instanță obligarea instituției la plata de diferențe salariale.
Instituția a făcut apel, este fixat primul termen de judecată tocmai în luna septembrie 2019.
2. - recent, și alți 9 salariați au câștigat același drepturi salariale
3. - alți 4 salariați nu au mai făcut proces împotriva instituției, pentru că ei au spus că instituția va fi obligată să le dea și lor același diferențe salariale și că ei nu mai fac proces.

În cazul 2 - angajații au avertizat angajatorul ca să execute de bună voie hotărârea, pentru că altfel va plati și executorul.
Angajatorul vrea să facă acest lucru.

Însă, în caz 1 - angajatorul a făcut apel și refuză să îi acorde diferențe salariale pentru că angajatorul spune că a făcut Apel.

Vă rugăm frumos să ne spuneți :
- în cazul 2 se va putea executa benevol hotărârea? sau odată ce este făcut /depus Apel, vă trebui să se aștepte acea hotărâre?
SAU
hotărârea Tribunalui se poate executa, pentru că în litigii de muncă hotărârea este definitivă și executorie de drept?
Sau se va aștepta și Apelul ? pentru că altfel Curtea de Conturi i-ar imputa plata făcută în cazul 1. ? pentru că o instituție publică este obligată să parcurgă toate etapele procesuale.?
- în cazul 2 - Dacă s-ar plăti acei bani doar pentru acești salariați, nu l-ar discrimina pe primul salariat ?
Dar
Dacă nu s-ar plăti și s-ar face Apel, dacă salariații ar cere executarea hotărârii, atunci instituția ar risca să plătească onorariu de executor.? iar acest lucru nu ar fi imputat de către Curtea de Conturi ?
- pentru restul salariaților, instituția va putea să le acorde și lor aceleași drepturi fără să fie o hotărâre judecătorească ?

oanaportar, utilizator
Se poate face plata,sub rezerva intoarcerii executarii silite , daca angajatorul va castiga in apel.

In apel se poate solicita suspendarea executarii hotararii primei instante.

Pentru restul salariaților, instituția nu va putea să le acorde și lor aceleași drepturi fără să fie pronuntata o hotărâre judecătorească .in acest sens ... hotararea judecatoareasca este opozabila numai partilor din litigiu.
Dar dacă instituția va recunoaște că a greșit, corectarea nu se poate face prin rectificare retroactivă, cu plata de la începutul anului? sau plata ii va fi imputată?
Colegul contabil i-a spus directorului că poate face acest lucru doar în același an.

oanaportar, utilizator
Nu este adevarat ..plata poate fi facuta oricand ...greseala poate fi imputata celui care a calculat/stabilit eronat salariul.
Problema este că directorul s-a temut și nu a vrut să acorde salariaților acele drepturi.
Abia acum când mai mulți salariați au câștigat în instanță procesele, directorul și-a dat seama că a greșit....
și atunci..... nu mai poate fi vorba despre imputat...... cine, cum și când i s-ar imputa ?.…..
Dacă nu s-ar recurge la imputare, cum s-ar putea proceda ?

oanaportar, utilizator
Chiar daca si-a dat seama ca a gresit, se poate angaja raspunderea acestuia daca a cauzat un prejudiciu.