Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Este obligatorie taxa de timbru juridic la apel, ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Este obligatorie taxa de timbru juridic la apel, într-un pentru proces de succesiune? Dacă da, câte e cuantumul ei?

Taxa de timbru juridic pentru apel la proces civil de mostenire cat este si daca e obligatorie?
Manuela Rășină, administrator
Taxa este în cuantum de jumătate din suma plătită la prima instanta și da este obligatorie.
Dacă ar fi facultativă cine ar mai plăti-o?!
Filantropii sunt rarae aves pe plaiuri mioritice!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Taxa de timbru este obligatorie potrivit disp.art 32 din Oug.80/2013 privind taxele judiciare de timbru si disp.art 470 al. 2 si 3 din c.proc,civ.
Articolul 32 din Oug.80/2013
Taxele judiciare de timbru se datoreaza atat pentru judecata in prima instanta, cat si pentru exercitarea cailor de atac, in conditiile prevazute de lege.

Art.470 al.2 c.proc.civ.
............................................................
(2) La cererea de apel se va ataşa dovada achitării taxelor de timbru.
(3) Cerinţele de la alin. (1) lit. b) şi e) şi cea de la alin. (2) sunt prevăzute sub sancţiunea nulităţii, iar cele de la alin. (1) lit. c) şi d), sub sancţiunea decăderii. Lipsa semnăturii poate fi împlinită în condiţiile art. 196 alin. (2), iar lipsa dovezii achitării taxei de timbru poate fi complinită până la primul termen de judecată la care partea a fost legal citată în apel.

Asa cum vedeti in textul de lege, nedepunerea taxei de timbru cel mai tarziu pana la primul termen de judecata este sanctionata cu anularea cererii de apel.

Cuantumul acesteia in apel este prevazut de art.23 din Oug.80/2013.
Articolul 23
(1) Cererile pentru exercitarea apelului impotriva hotararilor judecatoresti se taxeaza cu 50% din:
a) taxa datorata pentru cererea sau actiunea neevaluabila in bani, solutionata de prima instanta, dar nu mai putin de 20 lei;
b) taxa datorata la suma contestata, in cazul cererilor si actiunilor evaluabile in bani, dar nu mai putin de 20 lei.
(2) Apelul incident si apelul provocat se taxeaza potrivit regulilor prevazute la alin. (1) .

MARTA SIMONA PETRE, Avocat