avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 360 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Am rugamintea sa imi spuneti,daca este posibila situatia in care un profesor sa fie incadrat cu forme legale la o societate cu norma intreaga si anume ca profesor de legislatie,dar in acelasi timp sa poata preada si la scoala 18 ore?
Cel mai recent răspuns: monalisaalina , utilizator 14:46, 28 Noiembrie 2009
multumesc frumos!
as reveni cu scuzele de rigoare,intreband:daca ai contract cu norma intreaga la o societate ca profesor de legislatie,poti avea o conventie civila de prestari servici cu o scoala pt a preda norma intreaga?
multumesc anticipat
irinaclefter a scris:

nu, nu ai voie sa ai 2 contracte cu norma intreaga
se face unul cu norma intreaga de 8 ore /zi si unul cu 2 sau 4 ore/zi


Care este prevederea legala care interzice acest lucru? ... exista aceasta posibilitate de a avea 2 c.i.m. cu norma intreaga ...:)


# monalisaalina
Nu se poate incheia conventie civila de prestari servicii pentru a preda la o scoala cu norma intreaga ... ci doar plata cu ora.
freeelis a scris:

irinaclefter a scris:

nu, nu ai voie sa ai 2 contracte cu norma intreaga
se face unul cu norma intreaga de 8 ore /zi si unul cu 2 sau 4 ore/zi
[
Care este prevederea legala care interzice acest lucru? ... exista aceasta posibilitate de a avea 2 c.i.m. cu norma intreaga ...:)



Iata si norma..Codul Muncii:

Art. 109. - (1) Pentru salariaţii angajaţi cu normă întreagă durata normală a timpului de muncă este de 8 ore pe zi şi de 40 de ore pe săptămână.

(2) În cazul tinerilor în vârstă de până la 18 ani durata timpului de muncă este de 6 ore pe zi şi de 30 de ore pe săptămână.

Art. 110. - (1) Repartizarea timpului de muncă în cadrul săptămânii este, de regulă, uniformă, de 8 ore pe zi timp de 5 zile, cu două zile de repaus.

(2) În funcţie de specificul unităţii sau al muncii prestate, se poate opta şi pentru o repartizare inegală a timpului de muncă, cu respectarea duratei normale a timpului de muncă de 40 de ore pe săptămână.

Art. 111. - (1) Durata maximă legală a timpului de muncă nu poate depăşi 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare
.


Facem socoteala...
Nu este aplicabila acea norma decat pentru un c.i.m. ... Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea.

Alte discuții în legătură

Contract de munca cu timp partial Florentina0304 Florentina0304 buna, am o nelamurire cu privire la contractele de munca: sunt amgajata cu norma intreaga de 8ore/zi la o firma si as mai vrea sa ma angajez si intr-un alt ... (vezi toată discuția)
Contract de munca si conventie civila sau 2 contracte de munca? mihairadoi mihairadoi Am o problema legata de cum anume pot fi incadrata din punct de vedere al legislatiei muncii. Lucrez ca profesor in cadrul unui liceu din Bucuresti, cu ... (vezi toată discuția)
Legalitatea lucrului in 2 locatii/contracte Cornelissa Cornelissa Este legal ca un profesor din invatamantul superior sa fie platit norma intreaga (8 ore/zi) timp de o luna de zile ca verificator tehnic la o lucrare a unei ... (vezi toată discuția)