Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Afacere noua SRL leasing financiar si operational
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Afacere noua SRL leasing financiar si operational

Care sunt avantajele ,dezavantajele deschiderii unei firme cu activitate principala leasing financiar si operational?Si cum se obtine profit ?Adica X are firma de leasing iar Y are nevoie de echipament la firma lui , X cumpara echipamentul( si incheie cu Y un contract de leasing ) prin care Y plateste lunar echipamentul respectiv pana va fi al lui (sau il va pierde neputand plati ). Acesta e principiul de baza prin care face profit o firma de leasing financiar si op?
george-neagu, moderator