Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pentru limita de varsta

Art.56 lit.c din Codul Muncii permite mentinerea in activitate pana la varsta de 65 de ani pentru femei. Doresc sa mai raman un an in activitate. In acest caz se poate cumula pensie cu salar daca am indeplinit cele doua conditii de pensionare pentru limita de varsta?
Potrivit Deciziei CCR, în măsura în care salariata optează pentru continuarea raportului de muncă, până la împlinirea vârstei de pensionare prevăzute de lege pentru bărbați, exercițiul dreptului la muncă nu este condiționat de încheierea unui nou contract și de voința angajatorului, dar dreptul la pensie nu va putea fi solicitat simultan.